Ventriküler erken vuru Ankara, kalp karıncığından çıkan fazla elektriksel uyarının, kalbin erkenden kasılmasına sebep olması durumudur. Bu durum bireyin, kalbinin art arda iki defa attığını hissetmesine neden olabilir. Kalbin belli bölgelerinde, kalp kasının kasılmasını ve gevşemesini sağlayan elektriksel atımlar oluşur. Bu atımlar oluştukları bölgeden ayrılır ve kalbin kasılması gereken bölgeye iletilirler. Böylece kalp sağlıklı bir ritim ile vücuda kan pompalamaya devam eder. Ancak bazı bireylerde, kalp karıncığında normal bir elektriksel uyarı oluştuktan hemen sonra anormal bir tane daha elektriksel uyarı oluşabilir. Bu da kalbin art arda iki defa attığı hissine neden olur. Bazı bireyler bu hissi ‘’kalbin teklemesi’’ şeklinde ifade ederler. Tıp dilinde ventriküler erken vuru olarak tarif edilen bu duruma, bazı ciddi kalp ritim bozuklukları da eşlik edebilir. Yazımızın devamında ‘’Ventriküler erken vuru tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Ventriküler erken vuru tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Kalpte tekleme hissi neden olur?’’ ve ‘’Kalpte ekstra atım hangi hastalığın habercisidir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara ventriküler erken vuru tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Ventriküler Erken Vuru Nedir?

Ventriküler erken vuru, kalp karıncıklarından gelen erken kasılmanın, kalbin art arda iki defa kasılmasına neden olması durumudur. Bu durum halk arasında ‘’kalp teklemesi’’ olarak bilinir. Tıp dilinde ise ventriküler ekstrasistol (VES)  gibi isimlerle de anılmaktadır. Ventriküler erken vurular çoğu zaman önerilmeyen yaşam tarzları sebebiyle ortaya çıkarlar. Ancak bazı durumlarda tehlikeli ritim bozuklukları sebebiyle veya bu ritim bozukluklarıyla birlikte görülebilirler. Bu durumda mutlaka bir kardiyolog ile görüşülmelidir.

Ventriküler Erken Vuru Neden Olur?

Ventriküler erken vuru nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklar.
 • Kalp kapağı hastalıkları.
 • Alkol bağımlılığı veya yüksek miktarda alkol tüketimi.
 • Aşırı stresli ve kaygılı bir yapıya sahip olmak.
 • Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler kullanmak.
 • Bazı ilaçları düzenli olarak, uzun süreli kullanmak.
 • Hipertansiyon hastalığı.
 • Tiroid hastalıkları.
 • Şeker hastalığı.
 • Panik bozukluk veya kaygı bozukluğu.

Ventriküler erken vuru bu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir.

Ventriküler Erken Vuru Belirtileri Nelerdir?

Ventriküler erken vuru belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Birden nefessiz kalmak.
 • Kalbin teklemesi.
 • Göğüste bir şey hareket ediyor hissi.
 • İrkilme.
 • Kalp birden durmuş gibi hissetmek.
 • Kalp art arda atmış gibi hissetmek.

Ventriküler erken vuru bu gibi belirtilere yol açabilir. Bununla birlikte ventriküler erken vuruya eşlik eden bazı ritim bozuklukları, farklı belirtilere de neden olabilir.

Ventriküler Erken Vuru Günde Kaç Defa Olur?

Ventriküler erken vuru veya ventriküler ekstrasistol olarak bilinen durum, günde 4 ila 5 defa gerçekleşebilir. Eğer ventriküler erken vuru bahsi geçen aralıklarda gerçekleşiyorsa normal kabul edilebilir. Ancak daha sık gerçekleşiyorsa ve hastanın günlük yaşamını zorlaştırıyorsa mutlaka bir kardiyolog ile görüşülmelidir.

Ventriküler Erken Vuru Tehlikeli Mi?

Ventriküler erken vuru kendi başına tehlikeli olan bir durum değildir. Hatta daha önce de bahsettiğimiz gibi zaman zaman herkes ventriküler erken vuru (VES) deneyimleyebilir. Ancak bazı kişilerde, ventriküler erken vuru bir kalp hastalığı nedeniyle ortaya çıkıyor olabilir veya ventriküler erken vuruya tehlikeli bir ritim bozukluğu eşlik ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda hastanın, deneyimlediği şikayetlere dikkat etmesi gerekir. Eğer ventriküler erken vurular sıkça gerçekleşiyor ve çarpıntı gibi şikayetler de duruma eşlik ediyorsa bir kalp hastalıkları uzmanı ile görüşmekte yarar vardır.

Ventriküler Erken Vuru Tedavisi Nasıl Olur?

Ventriküler erken vuru çoğu zaman tedavi gerektirmez. Bazı yaşam tarzı değişimleri ile ventriküler erken vuruların tekrarlama sıklığı azaltılabilir. Ancak bazı bireylerde ventriküler erken vurulara ciddi bir kalp ritim bozukluğu eşlik ediyor olabilir. Bu durumda ritim düzenleyici ilaçlar ve ablasyon gibi tedaviler ile bahsi geçen ritim bozukluğu tedavi edilebilir.

Ventriküler Erken Vuru Ablasyon Tedavisi Nasıl Olur?

Ventriküler erken vuru ablasyonu, VES ve eşlik eden ritim bozuklukları için ilaç kullanmak istemeyen bireyler tarafından tercih edilir. Bu uygulama kasık bölgesindeki damarlardan, kalbe ulaşılarak yapılır. Böylece kalpte yer alan VES’e ve farklı ritim bozukluklarına yol açan anormal odak yok edilir.

Ankara Ventriküler Erken Vuru Tedavisi

Ankara ventriküler ekstrasistol tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar