Üç kablolu kalp pilleri Ankara, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu olan bireylere, sol ve sağ kalp kasılmasının eşzamanlı olmasını sağlamak için takılan, hem şoklama (ICD) özelliği olabilen hem de kalbi güçlendirme özelliği olabilen, gelişmiş ileri  bir kalp pili çeşididir. Günümüzde ritim bozukluklarını tedavi etmek ve sebep oldukları şikayetleri ortadan kaldırmak için pek çok farklı tedaviye başvurmak mümkündür. Kalp pili tedavisi de bu amaç doğrultusunda gerçekleşmektedir. Kalp pillerinin birden fazla türü vardır. Bunlar kullanım amaçlarına, devre sistemlerine, kullanım sürelerine ve benzer kriterlere göre birbirlerinden ayrılırlar. Üç kablolu kalp pilleri, CRT, CRT-ICD veya CRT-D olarak bilinen cihazlar da günümüzde yaygın olarak kullanılan kalp pili çeşitlerinden biridir. Üç kablolu kalp pilleri, kalp ritmini düzene sokar, kalbi güçlendirir ve gerektiğinde kalbe elektroşok uygulayabilirler. Yazımızın devamında ‘’Üç kablolu kalp pilleri kaç saatte takılır?’’, ‘’Üç kablolu kalp pilinin avantajları nelerdir?’’, ‘’Üç kablolu kalp pili ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Üç kablolu kalp pilleri ne işe yarar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara üç kablolu kalp pilleri ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Üç Kablolu Kalp Pilleri Nedir?

Üç kablolu kalp pilleri, tıp dilinde CRT olarak bilinen kalp pilleridir. Bu kalp pilleri, kalbin sağlıklı bir ritme sahip olmasını sağlar ve kalbi güçlendirirler. CRT-D veya CRT-ICD olarak bilinen türleri, gerektiği durumlarda kalbe elektroşok uygulama özelliğine de sahiptir. Üç kablolu kalp pilleri, diğer kalp pillerine kıyasla çok daha teknolojik ve modern bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden ritim bozukluklarının ve kalp yetmezliği tedavisinde, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılırlar.

Üç Kablolu Kalp Pilleri Neden Takılır?

3 kablolu kalp pilleri şu gibi amaçlar doğrultusunda takılabilir:

  • Kalp ritmini düzenlemek.
  • Kalbi güçlendirmek ve desteklemek.
  • Ritim bozuklukları sebebiyle deneyimlenen bayılma gibi şikayetleri önlemek.
  • Gerektiği durumlarda kalbe elektroşok uygulayarak hayati risk oluşturan durumlara müdahale etmek.

Üç kablolu kalp pilleri bahsi geçen nedenler doğrultusunda takılabilir.

Üç Kablolu Kalp Pili Ne İşe Yarar?

Üç kablolu kalp pili, kalpte meydana gelen anormal ritim değişikliklerini algılar, bu ritim değişikliklerine müdahale eder. Kalbin sağlıklı bir ritme sahip olmasını sağlayarak pek çok sağlık sorununu önler. Aynı zamanda kalbi güçlendirme ve destekleme özelliğine de sahiptir. Üç kablolu kalp pilinin bazı türleri, kalbe elektroşok tedavisi uygulama özelliğine de sahiptir.

Üç Kablolu Kalp Pili Ne Kadar Sürede Takılır?

Üç kablolu kalp pili ameliyatı genellikle  60-120 dakika kadar sürer. Bu süre içerisinde kalp pili, daha önce planlanan bölgeye yerleştirilir ve operasyon tamamlanmış olur. Bahsi geçen süre, ameliyat sırasında yapılan işlemlerin detaylarına göre kişiden kişiye değişebilir. Doktorunuz size özel bir kalp pili ameliyatı planladıktan sonra ameliyatınızın tahmini olarak ne kadar süreceği hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Üç Kablolu Kalp Pili Kimlere Takılır?

Biventriküler ICD veya biventriküler kalp pili olarak da bilinen üç kablolu kalp pilleri, kalp ritim bozukluğu olan bireylere takılır. Aynı şekilde kalp yetmezliği sorunu yaşayan bireylere de üç kablolu kalp pili tedavisi uygulanabilir.

Üç Kablolu Kalp Pillerinin Avantajları Nelerdir?

Üç kablolu kalp pili tedavisinin avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Son derece modern bir yapı-devre sistemine sahiptirler. Böylece kalpteki ufak ritim değişikliklerini bile tespit edebilir ve hastanın sağlığını riske atan durumlara erkenden müdahale edebilirler.
  • Ağrısız bir şekilde takılırlar.
  • Elektroşok özelliğine sahiptirler, böylece ölümcül kalp ritimlerine müdahale edebilir, kalbin yeniden ideal bir düzenle kasılıp gevşemesini sağlayabilirler.
  • Kalbi güçlendirir ve desteklerler.

3 kablolu kalp pillerinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Üç Kablolu Kalp Pili Nasıl Takılır?

Üç kablolu kalp pili ameliyatı sırasında ilk olarak hastaya sedasyon ve lokal anestezi uygulanır. Bu işlemler sayesinde hasta ameliyat boyunca uyku halinde olur, yapılan işlemleri hissetmez. Daha sonra ise sağ veya sol köprücük kemiğinin alt kısmına, küçük bir kesi atılır. Bu kesi yardımıyla kalbe giden toplardamarlar bulunur. Bu toplardamarlardan, kalp pilinin elektrotları kalbe iletilir. Kalp pilinin jeneratör kısmı is bölgeye açılan kesiden cilt altında yerleştirilir. Böylece ameliyat başarıyla tamamlanmış olur. Hastalar üç kablolu kalp pili ameliyatı sonrası 1 ila 2 gün boyunca hastane gözetiminde kalırlar. Daha sonra ise taburcu edilirler.

İlgili Yazılar