Supraventriküler taşikardi Ankara, kalbin bir dakika içerisinde, ideal kabul edilen aralıktan çok daha fazla atmasıyla karakterize olan bir taşikardi türüdür. Kalbi meydana getiren kaslar, elektriksel sinyaller yardımı ile kasılır ve kalbin vücuda kan pompalamasını sağlarlar. Bahsi geçen sinyaller sebebiyle bir yetişkinin kalbi dakikada yaklaşık 60 ila 100 defa atar. Düzenli olarak spor yapan bireylerde dakikadaki kalp atım sayısı bir miktar daha az olabilir. Ancak bazı bireylerde, kalp kulakçıklarında yer alan bazı anormal odaklar, kalbin ideal kabul edilen sayıdan daha fazla kasılıp gevşemesine yol açabilirler.

Öyle ki supraventriküler taşikardilere sahip olan bireylerin kalbi dakikada 140 ila 240 defa kasılıp gevşeyebilir. Bu da uzun vadede çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden supraventriküler taşikardi teşhisine sahip olan veya gözlemlediği belirtiler sebebiyle bu ritim bozukluğundan şüphe eden bireylere en yakın zamanda bir kalp hastalıkları uzmanıyla görüşmeleri tavsiye edilir. Yazımızın devamında ‘’Supraventriküler taşikardiler neden olur?’’, ‘’Supraventriküler taşikardilerin belirtileri nelerdir?’’, ‘’Supraventriküler taşikardi tanısı nasıl konur?’’ ve ‘’Supraventriküler taşikardiler tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara supraventriküler taşikardi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Supraventriküler Taşikardi Nedir?

Supraventriküler taşikardi, kalbin dakikada 140 ila 240 defa kadar atmasına neden olan, anormal bir kalp ritmidir. SVT olarak da bilinen supraventriküler taşikardi en çok sigara bağımlısı olan ve düzenli olarak yüksek miktarda alkol tüketen bireylerde görülmektedir. Supraventriküler taşikardiler genelde, kalbin alt odacıklarının üzerindeki bir konumda oluşan elektriksel sinyaller nedeniyle meydana gelirler. Kontrol altına alınmadıklarında veya tedavi edilmediklerince ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Supraventriküler Taşikardi Neden Olur?

Supraventriküler taşikardi nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Sigara kullanımı.
 • Alkol bağımlılığı.
 • Hamilelik.
 • Bazı ilaçların düzenli olarak kullanımı veya ilaç istismarı.
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı.
 • Tiroid hastalıkları.
 • Kafeinli içeceklerin çok fazla tüketilmesi.
 • Kronik akciğer hastalıkları.
 • Wolff-Parkinson-White Sendromu gibi kalp hastalıkları.

SVT nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Supraventriküler Taşikardi Belirtileri Nelerdir?

Supraventriküler taşikardi belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Göğüs ağrısı.
 • Çarpıntı.
 • Nefes darlığı.
 • Zayıflık ve bitkinlik hissi.
 • Sersemlik hissi.
 • Baş dönmesi ve bayılma.

Supraventriküler taşikardi bu gibi şikayetlere yol açabilir. Supraventriküler taşikardi çoğu zaman ölümcül olmayan bir ritim bozukluğudur. Bununla birlikte, eğer farklı bir kalp hastalığı da SVT’ye eşlik ediyorsa veya bireyin farklı kronik hastalıkları varsa kardiyak arrest gibi tehlikeli durumlar gelişebilmektedir. Bu yüzden supraventriküler taşikardi ihmal edilmemeli, teşhise sahip olan bireyler tedavi için; hastalıktan şüphelenen bireyler ise kesin teşhis için bir kardiyolog ile görüşmelidir.

Supraventriküler Taşikardi Teşhisi Nasıl Konur?

Hastanın supraventriküler taşikardi ile bir sağlık sorunu olarak kabul edilmeyen sinüs taşikardilerini birbirinden ayırması mümkün değildir. Teşhis için mutlaka bir kardiyolog ile görüşülmelidir. Kalp ve damar hastalıkları doktorları, SVT gibi ritim bozukluklarını teşhis etmek için EKG ve 24 saat ritim holter gibi uygulamalara başvururlar. Aynı zamanda elektrofizyolojik çalışma(EPS) ve çeşitli kan testleri gibi işlemleri de teşhis sürecinde kullanabilirler. Böylece supraventriküler taşikardi teşhisi koyabilir, hastalığı detaylı olarak araştırabilirler.

Supraventriküler Taşikardi Çeşitleri Nelerdir?

Supraventriküler taşikardi çeşitleri arasında şunlar yer alır:

 • Atriyal Fibrilasyon: Nöbetler şeklinde ortaya çıkan atriyal fibrilasyon sırasında kalbin kulakçıklarının dakikadaki atış hızı 350’ye kadar çıkabilir. Bu ritim bozukluğu ilaç tedavisi ve atriyal fibrilasyon ablasyonu ile tedavi edilebilmektedir.
 • Atriyal Flutter: Atriyal flutter olarak bilinen supraventriküler taşikardi türünde, dakikadaki kalp atış hızı 150 ila 250 arasında olabilir. İlaç tedavisi ve ablasyon tedavisi ile tedavi edilebilir.
 • Paroksismal Supraventriküler Taşikardi (PSVT): Paroksismal supraventriküler taşikardi, SVT’nin en sık rastlanılan türlerinden biridir. PSVT olarak da bilinen bu ritim bozukluğu sebebiyle deneyimlenen nöbetler sırasında kalbin dakikadaki atış hızı 140 ila 240 arasında olabilir.
 • WPW Sendromu: Wolff-Parkinson-White Sendromu olarak bilinen, doğumsal hastalık sebebiyle bebekler ve çocuklar da supraventriküler taşikardiye sahip olabilirler. WPW Sendromuna bağlı ortaya çıkan supraventriküler taşikardi ablasyon gibi uygulamalarla tedavi edilebilir.

Supraventriküler taşikardi tipleri bu şekilde sıralanabilir.

Supraventriküler Taşikardi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Supraventriküler taşikardi tedavisinin detayları, SVT’nin türüne, hastanın genel sağlık durumuna, hastanın yaşına ve deneyimlediği şikayetlere göre değişiklik gösterebilir. Supraventriküler taşikardiler genelde ritim düzenleyici ilaçlar yardımı ile kontrol altına alınabilirler. Ömür boyu ilaç kullanmak istemeyen bireyler ise Ablasyon olarak bilinen tedaviye başvurabilir.

Ankara Supraventriküler Taşikardi Tedavisi Fiyatları 2024

Ankara supraventriküler taşikardi tedavisi fiyatları ve benzer ritim bozukluklarının tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar