Septal alkol ablasyonu, hipertrofik kardiyomiyopati isimli kalp kası hastalığını tedavi etmek amacıyla gerçekleştirilen, gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Kalp kaslarında meydana gelen değişimler, kalp kaslarının beklenmedik bir şekilde kalınlaşmasına neden olabilir. Bu kalınlaşmaya yol açan etmenler genellikle genetik temellidir. Hipertrofik kardiyomiyopati olarak bilinen kalp kası hastalığı da bahsi geçen kalp kası kalınlaşması sonucu gelişebilir. Bu hastalık açık cerrahi ameliyatile veya septal alkol ablasyonu gibi gelişmiş tedaviler ile tedavi edilebilmektedir. Septal alkol ablasyonu,kanın aort damarına girdiği kısımdaki kalp kasının incelmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

Açık kalp ameliyatına kıyasla çok daha kısa bir iyileşme süreci vaat etmektedir. Aynı zamanda göğüs bölgesine kesi atılmadan, kasıktaki damarlardan yapıldığı için çok daha avantajlıdır. Septal alkol ablasyonu sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz. Yazımızın devamında ‘’Hipertrofik kardiyomiyopatide septal alkol ablasyonu nasıl yapılır?’’, ‘’Septal alkol ablasyonu ne kadar sürer?’’, ‘’Septal alkol ablasyonu riskli bir işlem mi?’’ ve ‘’Septal alkol ablasyonunun avantajları nelerdir?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz. Ankara septal alkol ablasyonu ve benzer tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Septal Alkol Ablasyonu Nedir?

Septal alkol ablasyonu, obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopatinin gelişimine yol açan bölgenin, alkol sayesinde yok edilmesiyle yapılan gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Hipertrofik kardiyomiyopati, oldukça sık rastlanılan bir kalp kası hastalığıdır. Bu hastalık sahip olan bireylerde kalp kası, zaman içerisinde gelişmekte, büyümekte ve kalınlaşmaktadır. Bu durum beraberinde nefes darlığı, göğüs ağrısı ve ritim bozukluğu gibi durumlara yol açmaktadır. Septal alkol ablasyonu, kalp kasının anormal bir şekilde büyümesini durdurmak ve daha fazla kalınlaşmasını önlemek amacıyla yapılmaktadır. Böylece ileride hipertrofik kardiyomiyopati sebebiyle ortaya çıkabilecek ikincil sağlık sorunları önlenebilmektedir.

Septal Alkol Ablasyonu Neden Yapılır?

Septal alkol ablasyonu,kanın aort damarına girdiği kısımdaki kalp kasının incelmesini sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir.

Hipertrofik Kardiyomiyopati Nedir?

Hipertrofik Kardiyomiyopati Neden Olur?

Hipertrofik kardiyomiyopati genetik etmenler sebebiyle ortaya çıkar. Bazı durumlarda, ebeveynler tarafından aktarılan genetik materyaller hipertrofik kardiyomiyopatiye sebep olurken, bazı durumlarda bireyin genetik materyallerinin mutasyon geçirmesiyle hipertrofik kardiyomiyopati meydana gelir.

Hipertrofik Kardiyomiyopati Belirtileri Nelerdir?

Hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı yaşamak.
  • Baş dönmesi ve bayılmalar.
  • Halsizlik ve sersemlik hissi.
  • Kalpte ritim bozukluğu.
  • Kalp çarpıntısı, çarpıntı hissi.
  • Fiziksel aktivite sırasında göğüs ağrısı deneyimlemek.
  • Bacaklarda ve ayaklarda şişlik, ödem oluşumu.

Hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Belirtilerin şiddeti, hastalığın ilerleme durumuna göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Hipertrofik Kardiyomiyopati Tedavisi Nasıl Olur?

Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi sırasında başvurulan iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki açık kalp ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında kalınlaşan ve büyüyen kalp kasına cerrahi olarak müdahale edilmektedir. Bir diğer yöntem ise damar içinden gerçekleştirilen ve kıyasla çok daha küçük bir operasyon olan septal alkol ablasyonudur. Bu tedavi, diğer ablasyon tedavileri ile benzer şekillerde gerçekleşmektedir. İyileşme sürecinin kısa olması, genel anestezi gerektirmemesi ve risklerinin görece az olması nedeniyle daha avantajlı bir tedavi işlemidir. Bunlara ek olarak hipertrofik kardiyomiyopati nedeniyle ortaya çıkan ritim bozukluklarını tedavi etmek için farklı uygulamalara da başvurulabilmektedir. Bu uygulamalar arasında en yaygın olanı ritim düzenleyici ilaç tedavisidir.

Septal Alkol Ablasyonu Ne Kadar Sürer?

Septal alkol ablasyonu 1 ila 3 saat kadar sürebilen bir işlemdir. Ancak bu süre bazı durumlarda çok daha uzayabilmektedir. Sahip olunan rahatsızlığın detayları, tedavinin kapsamını belirler. Bu yüzden de septal alkol ablasyonunun tahmini süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorunuz tedavi planlamasını tamamladıktan sonra septal alkol ablasyonunun tahmini süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Septal Alkol Ablasyonu Nasıl Yapılır?

Septal alkol ablasyonu sırasında ilk olarak hastaya sedasyon uygulanır. Sedasyon ile derin uyku haline geçen hastanın kasık bölgesi özel bir solüsyonla temizlenir. Daha sonra ise kasık bölgesine lokal anestezi işlemi yapılır. Lokal anestezi işlemi tamamlandıktan sonra özel bir kateter ile kasık damarlarından kalbin ilgili bölgesine ulaşılır. Bahsi geçen bölgeye, yalnızca hedef dokulara etki edecek bir alkol solüsyonu bırakılır. Bu solüsyon yardımı ile kalp kasının büyümesine neden olan doku yok edilir. Böylece septal alkol ablasyonu başarıyla tamamlanmış olur. Hastalar bu tedaviden sonra birkaç gece hastanede misafir edilebilirler, sonrasında ise taburcu olur ve evlerine dönerler.

Ankara Septal Alkol Ablasyonu

Ankara septal alkol ablasyonu ve benzer gelişmiş tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar