Radial anjiyografi Ankara, klasik anjiyografi işleminin aksine kasık damarlarından değil de bilek damarlarından gerçekleştirilen, gelişmiş bir tanılama uygulamasıdır. Anjiyografi uygulaması, kalp ve damar hastalıklarının teşhis ve araştırma sürecinde yaygın olarak kullanılan, oldukça başarılı bir uygulamadır. Bu uygulama genellikle, kasık bölgesindeki damarlardan, kalp bölgesine ulaşılarak yapılmaktadır. Böylece kalbi besleyen damarlar incelenebilmekte, bu damarları ilgilendiren hastalıklar teşhis edilebilmektedir. Radial anjiyografi işlemi ise klasik anjiyo işleminin aksine bilek damarlarından gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden halk arasında bilekten anjiyo veya bilek anjiyo olarak da bilinmektedir. El bileği anjiyosu gerek daha kolay olması gerekse de daha güvenli kabul edilmesi gibi nedenlerden, klasik anjiyo işlemine kıyasla daha avantajlı bir uygulamadır. Radial anjiyografi işlemi sayesinde de daha önceden bahsetmiş olduğumuz teşhis, inceleme ve araştırma işlemlerini yürütmek mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Radial anjiyografi nasıl yapılır?’’, ‘’Bilekten anjiyo nasıl yapılır?’’, ‘’Bilekten anjiyo ne kadar sürer?’’, ‘’Bilekten anjiyo hangi durumlarda yapılır?’’ ve ‘’Bilekten anjiyo ağrılı mıdır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara bilekten anjiyo ve radial anjiyografi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Radial Anjiyografi Nedir?

Radial anjiyografi, bilek bölgesindeki atar damarlar kullanılarak gerçekleştirilen anjiyo uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde, kasık bölgesinde herhangi bir işlem gerçekleştirmeden kalp ve damar hastalıklarını teşhis etmek, bu hastalıkların detaylarını araştırmak mümkün olmaktadır. Böylece yapılan araştırmalar sonucu tamamen hastanın ihtiyaçlarına yönelik özel tedavi planlamaları hazırlanabilmektedir. Radial anjiyografi uygulaması, kasık bölgesinden yapılan klasik anjiyo işlemine kıyasla daha risksizdir. Bu uygulama halk arasında bilek anjiyosu veya bilekten anjiyo gibi isimlerle de bilinmektedir. Radial anjiyo, bilek bölgesiyle ilgili fiziksel travması olmayan veya diyaliz tedavisi görmeyen neredeyse herkese uygulanabilmektedir.

Bilekten Anjiyo Nedir?

Bilekten anjiyo, bilek bölgesinde yer alan radial damar kullanılarak yapılan, gelişmiş bir anjiyografi tekniğidir. Bu teknik sayesinde, bilek damarı kullanılarak kalp ve damar hastalıklarını araştırmak mümkün olmaktadır.

Radial Anjiyografi Neden Yapılır?

Radial anjiyografi genellikle işlem sonrası komplikasyonların az olması sebebiyle tercih edilmektedir. Radial anjiyografi şu gibi amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilebilmektedir:

  • Kalp kasıyla ilgili hastalıkları teşhis etmek.
  • Kalp zarıyla ilgili hastalıkları değerlendirmek.
  • Kalp kapaklarını ilgilendiren hastalıkları incelemek.
  • Daralma meydana gelen damarları tespit etmek, daralmanın durumunu değerlendirmek.

Radial anjiyo bahsi geçen nedenlerden yapılabilir.

Radial Anjiyografi Tehlikeli Mi?

Radial anjiyografi, cilt yüzeyine son derece yakın olan radial arter yolu ile gerçekleşir. Bu yüzden uygulamaya bağlı komplikasyon riski son derece düşüktür. Öyle ki radial anjiyo sebebiyle ortaya çıkan komplikasyonların, meydana gelme oranları %1’den bile daha düşüktür. Bu yüzden bilek anjiyosu, özellikle de kasık bölgesinden yapılan anjiyografi uygulamasına kıyasla daha güvenli, daha az riskli ve daha konforlu bir işlemdir.

Radial Anjiyografi Ne Kadar Sürer?

Radial anjiyografi işlemi diğer avantajlarının yanı sıra aynı zamanda, klasik anjiyo işleminden daha hızlı bir uygulamadır. Bu uygulama genellikle 20 dakika gibi oldukça kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Doktor, uygulamanın tahmini süresi hakkında, uygulama planlamasını hazırladıktan sonra hastasını detaylı olarak bilgilendirecektir.

Radial Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Radial anjiyografi işlemi sırasında ilk olarak bilek bölgesine lokal anestezi uygulanır. Böylece hastanın işlem sırasında ağrı hissetmesi engellenmiş olur. Bazı durumlarda bu işleme sedasyon uygulaması da eşlik edebilmektedir. Bahsi geçen işlemler tamamlandıktan sonra bilek bölgesine 3mm civarında bir kesi uygulanır. Bu kesi yardımıyla bir kateter ile radial artere girilir. Daha sonra ise araştırılması ve incelenmesi gereken damar bulunur. Bulunan damar üzerinde çeşitli araştırma ve teşhis faaliyetleri yürütülür. Böylece işlem başarıyla tamamlanmış olur. Radial anjiyografi yaptıran bireyler genelde 1 ila 2 saatlik hastane misafirliğinin ardından taburcu edilirler. Kasık bölgesinden yapılan klasik anjiyo sonrası bu süre 6 saat ila 1 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Radial Anjiyografi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Radial anjiyografi sonuçları çoğu zaman işlemin gerçekleştiği gün belli olur. Doktorunuz bu sonuçları değerlendirir ve sizi sonuçlar hakkında bilgilendirir. Sonra ise gerek duyulursa elde edilen bulgular ve sizin tercihleriniz doğrultusunda size özel bir tedavi planlaması hazırlar.

Ankara Radial Anjiyografi Fiyatları 2024

Ankara radial anjiyo fiyatları ve bilek anjiyosu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar