Periferik damar anjiyoplasti, periferik damarlardaki daralmayı ve tıkanmaları gidermek için yapılan gelişmiş bir tedavidir. Kalbi besleyen damarlar koroner arter veya koroner damar olarak bilinirken, kalp dışındaki bölgelere kan taşıyan damarlar ise periferik damar olarak bilinirler. Periferik damarlar, insan vücudundaki tüm doku, organ ve uzuvların beslenebilmesi için son derece önemlidirler. Bu damarlarda, ilerleyen yaşa, yüksek kolesterole, tansiyon yüksekliğine veya sigara kullanımına bağlı olarak daralma meydana gelebilmektedir. Bu daralmanın etkileri özellikle de bacaklarda ve ayaklarda kolayca gözlemlenebilmektedir. Periferik arter hastalığı olarak da bilinen periferik damar daralması, bacaklarda güçsüzlük, bacaklarda uyuşukluk ve incelme gibi belirtilere neden olabilmektedir. Hatta ilerleyen dönemlerde çok daha tehlikeli durumlar meydana gelebilmektedir. Periferik anjiyoplasti hem bahsi geçen şikayetleri sonlandırmak hem de ileride karşılaşılabilecek ikincil rahatsızlıkları önlemek için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Periferik anjiyoplasti nasıl yapılır?’’, ‘’Periferik arter hastalığı tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Periferik anjiyoplasti ve stent tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Periferik anjiyoplasti riskli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara periferik damar anjiyoplasti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Periferik Damar Anjiyoplasti Nedir?

Periferik damar anjiyoplasti, periferik damar hastalığının tedavi edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ve genelde stent uygulaması ile birlikte yapılan özel bir tedavidir. Bu tedavi, açık ameliyatların aksine damar içerisinden gerçekleştirilir. Böylece hastanın tedavi sonrasında çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesi ve sağlığına kavuşması sağlanır. Periferik damar anjiyoplasti işlemi sayesinde, ilgili dokulara giden kan akışı yeniden sorunsuz bir şekilde gerçekleşmeye başlar, böylece kangren ve uzuv kaybı gibi durumlar önlenmiş olur.

Periferik Damar Hastalıkları Nedir?

Periferik damar hastalıkları, periferik damarlarda meydana gelen daralma ve ilgili dokuların gerektiği gibi kanlanamaması ile karakterize olan bir damar hastalığıdır. Periferik damar hastalığına sahip olan bireyler, özellikle bacak ve ayak gibi uzuvlarında ciddi belirtiler deneyimleyebilirler.

Periferik Damar Hastalıkları Neden Olur?

Periferik damar hastalıkları şu gibi nedenlerden meydana gelebilir:

 • Tansiyon yüksekliği, hipertansiyon.
 • Yaşlanma.
 • Sigara kullanımı veya sigara bağımlılığı.
 • Ailede kalp hastalığı öyküsü bulunması.
 • Yüksek kolesterol.
 • Pıhtılaşma sorunları.
 • Aktif olmayan bir yaşam tarzına sahip olmak.
 • Aşırı kilolu olmak, obezite.
 • Diyabet, yani şeker hastalığı.

Periferik damar hastalığı nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Periferik damar hastalığı, bu nedenlerden biri veya birden fazlası yüzünden ortaya çıkmış olabilir.

Periferik Damar Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Periferik damar hastalıkları belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Bacaklarda güçsüzlük, incelme ve hareket zorluğu.
 • Bacaklarda morarma ve üşüme.
 • Bacaklarda ve ayaklarda yaralar oluşması.
 • Bacaklarda ve ayaklarda oluşan yaraların, görece geç iyileşmesi.
 • Bacak ve ayak bölgesinde kangren oluşumu.
 • Ayak tırnaklarında kalınlaşma.
 • İlerleyen dönemlerde, dinlenirken bile bacaklarda ağrı.
 • Yürürken topallamak.

Periferik damar hastalığı belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Periferik Damar Anjiyoplasti Riskli Mi?

Periferik damar anjiyoplasti tedavisi, diğer tüm girişimsel tedaviler gibi bazı riskler taşımaktadır. Bu riskler arasında kasık bölgesinde kanama, uygulama sonrası gelişen enfeksiyon ve damar hasarı gibi durumlar yer almaktadır. Bu durumların neredeyse tamamından, operasyonun; ideal şartların sağlandığı bir hastanede, alanında uzman bir kalp cerrahı tarafından yapılmasıyla korunmak mümkündür.

Periferik Damar Anjiyoplasti Ne Kadar Sürer?

Periferik damar anjiyoplasti tedavisi, tedavinin detaylarına göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Bu tedavinin genel olarak 30 ila 90 dakika içerisinde son bulması beklenir. Doktorunuz, tedavi öncesinde tamamen size özel bir tedavi planlaması hazırlayacaktır. Daha sonra ise bu planlamanın detayları ve periferik anjiyoplastinin tahmini süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Periferik Damar Anjiyoplasti Nasıl Yapılır?

Periferik damar anjiyoplasti işlemi, koroner balon anjiyoplasti işlemi ile benzer şekillerde yapılır. Bu tedavinin ilk aşamasında hastaya sedasyon uygulanır. Daha sonra ise kasık bölgesi temizlenir ve kasık bölgesine lokal anestezi yapılır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra kasık damarlarından iletilen bir kateter yardımı ile daralmanın bulunduğu damara ulaşılır. Bu damar, kateterin ucunda yer alan balon ile açılır, daralma dikkatle giderilir. En son ise bölge zaman içerisinde yeniden daralmasın ve tıkanmasın diye stent takma işlemi yapılır.

Ankara Periferik Damar Anjiyoplasti

Ankara periferik damar anjiyoplasti tedavisi ve periferik damar hastalığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar