Paravalvüler kaçak kapama Ankara, kalp kapağı tedavileri sonrasında, zaman içerisinde atılan dikişlerin gevşemesi ile meydana gelen rahatsızlığı gidermek için yapılan uygulamadır. Kalp kapakları, kalbi meydana getiren en önemli dokulardan biridir. Bu özel yapılı dokular sayesinde kan dolaşımı sorunsuz bir şekilde meydana gelmektedir. Ancak bazı kişilerin kalp kapaklarında, ilerleyen yaşla birlikte yıpranma ve işlev kaybı gelişebilir. Kapak daralması ve kapak yetmezliği olarak bilinen bu durumlar, özel tedaviler ile giderilebilmektedir. Böylece kalp kapaklarının yeniden işlevsel bir yapı kazanması sağlanabilmektedir. Ancak bahsi geçen tedaviler sonrasında, zaman içerisinde bölgede açıklıklar oluşabilir. Bu açıklıklar sonucu ise kalp odaları arasında kan kaçağı meydana gelebilir. Paravalvüler kaçak olarak bilinen bu durum, paravalvüler kaçak kapama uygulaması ile tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Paravalvüler kaçak kapama tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Paravalvüler kaçak kapama tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Paravalvüler kaçak tehlikeli midir?’’ ve ‘’Paravalvüler kaçak kapama neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara paravalvüler kaçak kapama uygulaması ve benzer tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Paravalvüler Kaçak Kapama Nedir?

Paravalvüler kaçak kapama, kalp kapağı tedavileri sonrası gelişebilen paravalvüler kaçak durumunun ortadan kaldırılması için yapılan gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Paravalvüler kaçak kapama sayesinde kalp kapaklarının yeniden işlevsel bir yapıya kavuşması sağlanabilmektedir.

Paravalvüler Kaçak Kapama Neden Yapılır?

Paravalvüler kaçak kapama şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Daha önce ameliyat ile düzeltilmiş olan kalp kapaklarında, sonradan gelişen açıklıkları kapatmak.
  • Kalp kapaklarının yeniden işlevsel bir yapı kazanmasını sağlamak.
  • Kan dolaşımının sağlıklı ve ideal bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak.

Paravalvüler kaçak kapama bahsi geçen amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

Paravalvüler Kaçak Nedir?

Paravalvüler kaçak, kapak ameliyatı sonrasında, zaman içerisinde bölgedeki yıpranma sonucu gelişen hastalıktır. Kalp kapağı tedavileri, kalp kapaklarının, görevlerini gerektiği gibi yerine getirebilmesi için yapılır. Ancak bu tedaviler sonrasında, zaman içerisinde tedavinin uygulandığı bölgede yıpranma meydana gelebilir. Bu da bölgedeki dikişlerin ve araçların işlevselliğine, dolayısıyla da kalp kapağının işlevselliğine zarar verebilir. Bu durum tıp dilinde paravalvüler kaçak olarak isimlendirilmektedir.

Paravalvüler Kaçak Neden Olur?

Paravalvüler kaçak, daha öncesinde gerçekleştirilen bir kalp kapağı tedavisi sırasında atılan dikişlerin, zaman içerisinde gevşemesi ve sızmaya neden olmasıyla meydana gelir. Bahsi geçen durum genellikle mitral kapakta gözlemlenir. Bununla birlikte bazı bireylerde aort kapağında veya triküspit kapakta görülmesi de mümkündür.

Paravalvüler Kaçak Belirtileri Nelerdir?

Paravalvüler kaçak belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Nefes darlığı, nefessiz kalmak.
  • Fiziksel aktivite sırasında çabuk yorulmak.
  • Kalp çarpıntısı, çarpıntı hissi.
  • Ritim bozukluğu.
  • Bacaklarda şişlik ve ödem.
  • Felç.

Paravalvüler kaçak belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Paravalvüler kaçak belirtileri ve belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Paravalvüler Kaçak Tehlikeli Mi?

Paravalvüler kaçak son derece tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sebebiyle kalp ritim bozukluğu, nefes darlığı ve çabuk yorulma gibi şikayetler deneyimlenebilir. Bahsi geçen şikayetler bireyin günlük yaşamını ciddi ölçüde zorlaştırır, genel vücut sağlığını tehdit ederler. Paravalvüler kaçaklar felç geçirme gibi ikincil, tehlikeli durumlara da neden olabilirler. Bu yüzden paravalvüler kaçaklar ihmal edilmemelidir. Zamanında ve gerektiği gibi, bir kalp hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.

Paravalvüler Kaçak Kapama Ne Kadar Sürer?

Paravalvüler kaçak kapama, kaçağın hangi bölgede meydana geldiğine ve uygulamanın detaylarına göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Doktorunuz, muayene ve kontrol işlemlerinin ardından tamamen size özel bir tedavi planlaması hazırlayacaktır. Bu planlama tamamlandıktan sonra ise sizi, paravalvüler kaçak kapama işleminin süresi ve benzer konular hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Paravalvüler Kaçak Kapama Nasıl Yapılır?

Paravalvüler kaçak kapama uygulaması, damar içerisinden yapılmaktadır, herhangi bir açık ameliyat tekniğine başvurulmamaktadır. Bu tedavi sırasında ilk olarak hastaya lokal anestezi ve sedasyon uygulanır. Böylece hasta yapılan işlemlerin hiçbirinde ağrı hissetmez. Daha sonra ise hastanın kasık damarlarından, kateter (oldukça ince bir boru) yardımıyla kalbin ilgili bölgesine ulaşılmaktadır. Kateterin ucundaki cihaz yardımıyla kapak bölgesindeki açıklık kapatılmaktadır. Böylece paravalvüler kaçak kapama tedavisi başarıyla tamamlanmaktadır. Bu tedavi sonrasında hastalar 1 gece hastanede misafir edilebilirler, sonrasında ise taburcu olurlar.

İlgili Yazılar