Mitral balon valvüloplasti, kalbin işleyişi için çok önemli bir doku olan mitral kapaktaki daralmayı gidermek için yapılan özel bir tedavidir. Kalp birbirini destekleyen birbirleriyle uyum içerisinde çalışan pek çok farklı dokudan meydana gelir. Bu dokular, insan vücudundaki pek çok doku gibi zaman içerisinde yıpranabilir veya değişime uğrayabilirler. Mesela mitral kapak olarak bilinen kalp dokusu, kapağı meydana getiren iki yaprakçığın zaman içerisinde kalınlaşması sonucu daralabilir. Bu da bireyin başta nefes darlığı, kalp çarpıntısı, bayılma, bacaklarda şişme ve kan kusma gibi belirtiler deneyimlemesine neden olabilir.

Mitral balon valvüloplasti olarak bilinen uygulama, bahsi geçen darlığı ortadan kaldırmak, bireyin şikayetlerini sonlandırmak için gerçekleştirilir. Bu uygulama anjiyografi laboratuvarında, kardiyologlar tarafından yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Mitral balon valvüloplasti nasıl yapılır?’’, ‘’Mitral kapak darlığı nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Mitral kapak darlığı tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Mitral balon valvüloplasti riskli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara mitral balon valvüloplasti ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Mitral Balon Valvüloplasti Nedir?

Mitral balon valvüloplasti, mitral kapaktaki daralmayı sonlandırmak ve mitral kapağın yeniden işlevsel bir yapı kazanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen tedavidir. Bu tedavi sırasında göğüs bölgesine cerrahi kesi uygulanmaz. Tüm işlemler kasık bölgesinden, anjiyo yöntemi ile kapalı olarak yapılır. Böylece açık ameliyatlara kıyasla çok daha az sağlık riski gelişir ve hastalar çok daha hızlı bir sürede iyileşerek günlük yaşamlarına dönebilirler. Bu gibi etmenler sebebiyle mitral balon valvüloplasti, açık kalp ameliyatına kıyasla çok daha avantajlıdır.

Mitral Balon Valvüloplasti Neden Yapılır?

Mitral balon valvüloplasti şu gibi nedenlerden yapılabilir:

  • Mitral kapakta meydana gelen daralmayı sonlandırmak.
  • Mitral kapağın yeniden işlevsel ve sağlıklı bir yapı kazanmasını sağlamak.
  • Mitral kapak darlığına bağlı ortaya çıkan şikayetleri gidermek.
  • Mitral kapağı, açık cerrahi operasyonlara gerek kalmadan tedavi etmek.

Mitral balon valvüloplasti bahsi geçen amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

Mitral Balon Valvüloplasti’nin Başarı Oranı Nedir?

Mitral balon valvüloplasti uygulamasının başarı oranı %90’lar civarındadır. Mitral balon valvüloplasti uygulaması sonrasında mitral kapaktaki daralma ortadan kalkar. Böylece mitral kapak, görevlerini gerektiği gibi yerine getirmeye başlar. Bu uygulama ile elde edilen kazanımlar 20 yıla kadar korunur. Bu süre pek çok hasta için, ömür boyu yeni bir işleme gerek kalmayacağı anlamına gelmektedir.

Mitral Balon Valvüloplasti Riskli Mi?

Mitral balon valvüloplasti, pek çok girişimsel uygulama gibi bazı risklere sahiptir. Bu riskler arasında mitral kapak yetmezliği, kalp kulakçıkları arasında delinme, ve kasık bölgesinde kanama gibi durumlar yer alır. Bahsi geçen durumların meydana gelme ihtimali son derece düşüktür. Özellikle de mitral balon valvüloplasti işlemi, uygulama için ideal bir yerde, alanında uzman bir kardiyolog tarafından yapılıyorsa bahsi geçen riskler son derece düşüktür.

Mitral Balon Valvüloplasti’nin Avantajları Nelerdir?

Mitral balon valvüloplastinin avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Bu tedavi açık ameliyat ile yapılmaz, tüm işlemler kasık bölgesindeki damarlar kullanılarak yapılır.
  • Alternatiflerine göre daha hızlı bir iyileşme görülür.
  • Bu tedavinin kazanımları 20 yıla kadar korunabilir.
  • Genel anesteziye gerek kalmadan, ağrısız bir şekilde yapılabilir.
  • Başarı oranı oldukça yüksektir.

Mitral balon valvüloplastinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Mitral Balon Valvüloplasti Ne Kadar Sürer?

Mitral balon valvüloplasti oldukça hızlı bir uygulamadır. Uygulama kapsamında planlanan işlemler genelde 30-45dakika gibi kısa bir sürede tamamlanırlar. Doktorunuz bu tedavinin detaylarını tamamen size özel olarak planlar. Tedavi planlama aşaması tamamlandıktan sonra ise sizi, tedavinin tahmini süresi gibi konular hakkında detaylı olarak bilgilendirir.

Mitral Balon Valvüloplasti Nasıl Yapılır?

Mitral balon valvüloplasti, göğüs bölgesine cerrahi kesi uygulamadan, kasık bölgesindeki damarlar yolu ile yapılır. Bu işlem öncesinde hasta ilk olarak sedasyon altına alınır, sonra ise kasık bölgesine lokal anestezi uygulanır. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra kasık bölgesi özel bir solüsyon ile temizlenir. Ardından da kasık bölgesindeki damarlar yolu ile kalbe özel bir kateter iletilir. Bahsi geçen kateterin ucunda, bu işlem için tasarlanmış bir balon yer alır. Balon sayesinde mitral kapak genişletilir ve böylece tedavi başarıyla tamamlanmış olur. Mitral balon valvüloplasti uygulaması sonrasında hastalar genelde ertesi gün taburcu edilirler.

Ankara Mitral Balon Valvüloplasti Fiyatları 2024

Ankara mitral balon valvüloplasti fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar