Koroner BT anjiyografi Ankara, halk arasında sanal anjiyo olarak da bilinen, gelişmiş bir anjiyografi tekniğidir. Anjiyografi işlemleri, kalp dokularını, kalbi besleyen damarları ve kalbin ana damarlarını incelemek için gerçekleştirilen gelişmiş bir tanılama uygulamalarıdır. Bu uygulama sayesinde kalp ve damar hastalıklarını teşhis etmek, ilerleme durumlarını araştırmak mümkündür. Böylece bu hastalıkların ilerleme durumuna ve hastanın genel sağlık durumuna özel bir tedavi planlaması oluşturulabilmektedir. Klasik anjiyografi işlemi, kasık bölgesindeki veya bilekteki damalar kullanılarak gerçekleştirilir. Koroner BT anjiyografi işlemi ise yalnızca kol damarlarından ilaç enjeksiyonu yapılarak gerçekleştirilen, gelişmiş bir anjiyo tekniğidir. Sanal anjiyo olarak da bilinen bu uygulama, bilgisayarlı tomografi yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Klasik anjiyo uygulamasına kıyasla hem daha güvenli hem daha modern hem de daha zahmetsiz bir işlemdir. Yazımızın devamında ‘’Koroner BT anjiyografi nasıl yapılır?’’, ‘’Sanal anjiyo nasıl yapılır?’’, ‘’Sanal anjiyo ne kadar sürer?’’, ‘’Sanal anjiyo riskli mi?’’ ve ‘’Sanal anjiyo hangi durumlarda yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara koroner BT anjiyografi ve sanal anjiyo hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Nedir?

Koroner BT anjiyografi, BT anjiyo olarak da bilinen ve kalbi besleyen damarların görüntülenmesi için yapılan gelişmiş bir uygulamadır. Bu uygulama, klasik anjiyografi işleminin aksine kasık bölgesinden yapılmaz. Yalnızca, kol bölgesinden hastaya özel bir ilaç verilir. Daha sonra ise bu ilaç dolaşıma katılmışken bilgisayarlı tomografi çekimleri yapılır. Böylece koroner arterlerdeki daralma durumu incelenmiş olur. Koroner BT anjiyografi hem daha konforlu hem de daha az riskli olması açısından günümüzde sıkça tercih edilmeye başlanmıştır.

Koroner BT Anjiyografi Neden Yapılır?

Koroner BT anjiyografi, kalbi besleyen koroner arterlerin değerlendirilmesi, kalpteki anatomik bozuklukların araştırılması ve kalp hastalıklarının teşhis edilmesi amacıyla yapılır. Bu tedavi, pek çok kalp ve damar hastalığının tedavi planlama sürecinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sanal Anjiyo Nedir? Neden Yapılır?

Sanal anjiyo, klasik koroner anjiyografi işleminin riskli kabul edildiği veya tercih edilmediği durumlarda yapılan, görüntüleme işlemidir. Bu uygulama kalp ve damar hastalıklarının teşhis, araştırma, değerlendirme ve tedavi planlama süreçlerinde kullanılmaktadır.

Koroner BT Anjiyografi Hangi Durumlarda Yapılır?

Sanal anjiyografi şu gibi durumlarda yapılabilir:

  • Koroner arter hastalıklarının teşhis, araştırma ve tedavi planlama sürecini yönetmek.
  • Kalp zarı hastalıklarını incelenmesi.
  • Doğumsal kalp hastalıklarını değerlendirilmesi ve araştırılması.
  • Kalp kitlelerini incelenmesi.
  • Kalp kapaklarının ve kalp dokularının değerlendirilmesi.

Bahsi geçen durumlarda sanal anjiyo işlemine başvurulabilir.

Sanal Anjiyonun Avantajları Nelerdir?

Sanal anjiyonun avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Klasik anjiyografi işlemine kıyasla oldukça risksiz bir uygulamadır.
  • Hastane yatışına gerek kalmaz. Hastalar uygulamadan sonra taburcu olur.
  • İşlemden hemen sonra günlük yaşama dönmek mümkündür.
  • Kalp ve damar hastalıklarını teşhis etmekte oldukça başarılı bir uygulamadır.
  • Oldukça hızlı bir uygulamadır, işlem saniyeler içerisinde tamamlanmış olur.

Koroner BT anjiyografinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Koroner BT Anjiyografi Ne Kadar Sürer?

Koroner BT anjiyografi işlemi dakikalar içerisinde tamamlanır ve hastalar hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Sanal anjiyo uygulamasının en büyük avantajlarından biri de budur.

Koroner BT Anjiyografi Riskli Mi?

Koroner BT anjiyo uygulaması son derece risksiz bir işlemdir. Bu uygulama basit enjeksiyon işlemleri ve BT çekimleri ile yapılır. Dolayısıyla, özellikle de klasik anjiyo işlemine kıyasla oldukça risksizdir.

Koroner BT Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Koroner BT anjiyografi işlemi belli aşamalar halinde gerçekleşir. Öncelikle hasta tomografi odasına alınır. Daha sonra ise hastanın, ilaç verilmeden bir BT çekimi yapılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra koldan, hastaya, damarlar içlerinin görüntülenmesini kolaylaştıran bir sıvı verilir. Bu sıvı dolaşıma karıştıktan sonra yeniden bir BT çekimi yapılır ve böylece işlem tamamlanır. Bu süreçte hasta EKG makinesine bağlı olabilmektedir.

Sanal Anjiyografi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Sanal anjiyo sonucu genellikle aynı gün çıkar. Doktor bu sonuçları değerlendirir ve yaptığı değerlendirmeyi hastasıyla da paylaşır. Sanal anjiyografi sonucuna göre farklı tanılama işlemleri gerçekleştirilebilir veya tamamen bireye özel bir tedavi planlaması hazırlanabilir.

Ankara Sanal Anjiyo Fiyatları 2024

Ankara sanal anjiyo fiyatları ve koroner BT anjiyo fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar