Koroner balon anjiyoplasti, kalbi besleyen koroner damarlarda meydana gelen daralmayı gidermek, koroner arter hastalığını tedavi etmek amacıyla yapılan uygulamadır. Koroner arterler kalp kaslarını besler, kalbin besin ve oksijen ihtiyacını giderirler. Böylece kalp sağlıklı yapısını koruyabilir ve ideal bir şekilde kan pompalama görevini sürdürebilir. Ancak bazı bireylerde yüksek kolesterol, yaşlanma, hipertansiyon ve genetik etmenler gibi sebeplerden koroner arterlerde daralma meydana gelebilir. Bu daralma sebebiyle kalp dokuları yeterince beslenemez ve dolayısıyla da görevlerini gerektiği gibi yerine getiremezler.

Koroner arter hastalığı olarak bilinen bu durum son derece tehlikelidir ve bireyin günlük yaşamını zorlaştıran, oldukça ciddi şikayetlere sebep olabilir. Koroner balon anjiyoplasti olarak bilinen uygulama, daralan koroner arterleri açmak; stent tedavisi ise bu damarları açık tutmak için gerçekleştirilir. Yazımızın devamında ‘’Koroner balon anjiyoplasti neden yapılır?’’, ‘’Koroner arter hastalığında stent tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Koroner arter hastalığında anjiyoplasti tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Koroner arter hastalığında stent tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara koroner balon anjiyoplasti ve stent tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Koroner Balon Anjiyoplasti Nedir?

Koroner balon anjiyoplasti, koroner arter hastalığının tedavi edilmesi, koroner arterdeki daralmanın giderilmesi ve bölgenin yeniden daralmasının önlenmesi amacıyla yapılan tedavidir. Bu tedavi koroner anjiyografi işlemiyle büyük benzerlikler içermektedir. Koroner anjiyografi işlemi sayesinde, daralmanın meydana geldiği damar, bölge ve daralmanın şiddeti tespit edilebilir. Daha sonra ise koroner balon anjiyoplasti işlemi ile de tedavi çalışması gerçekleştirilebilir. Böylece kalbi meydana getiren kas dokularının etkin bir şekilde kanlanması sağlanabilir.

Koroner Balon Anjiyoplasti Neden Yapılır?

Koroner balon anjiyoplasti şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Koroner damarlardaki daralmayı gidermek.
  • Koroner damarların tıkanmasını önlemek.
  • Koroner damarlardaki daralmaya bağlı olarak deneyimlenen şikayetleri ortadan kaldırmak.
  • Kalp dokularının gerektiği gibi kanlanabilmesini sağlamak.

Koroner balon anjiyoplasti bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

Stent Tedavisi Nedir?

Stent tedavisi, koroner balon anjiyoplasti ile birlikte yapılan ve koroner damarların sonrasında yeniden daralmasını önlemek için gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, daralma sorunu giderilen damarın, zaman içerisinde yeniden daralması veya tıkanması engellenebilmektedir. Bu tedavi periferik damarlara da uygulanabilmektedir.

Stent Tedavisi Neden Yapılır?

Stent tedavisinin en büyük yapılma amacı, balon anjiyoplasti ile daralma sorunu ortadan kaldırılan damarın, yeniden daralmasını veya tıkanmasını önlemektir. Bununla birlikte stent tedavisi yaptıran hastaların yine de yaşam tarzlarına dikkat etmeleri, ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları ve önerilen egzersiz faaliyetlerini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir.

Koroner Balon Anjiyoplasti Riskli Mi?

Koroner balon anjiyoplastinin bazı riskleri vardır. Bu riskler arasında ani damar tıkanması, uygulama sonrası enfeksiyon ve kasık bölgesinde kanama yer alır. Ani damar tıkanması durumu son derece nadir gerçekleşir, özellikle de stent tedavisi de bu uygulamaya eşlik ediyorsa damar tıkanması riski çok düşüktür.

Koroner Balon Anjiyoplasti Ağrılı Mı?

Koroner balon anjiyoplasti ağrılı bir uygulama değildir. Bu uygulamanın ilk aşamasında hastanın kasık bölgesine lokal anestezi uygulanmaktadır. Böylece hastanın koroner balon anjiyoplasti sırasında ağrı hissetmesi önlenmektedir. Aynı şekilde bu işleme sedasyon uygulaması da eşlik etmektedir. Böylece hasta uygulama boyunca derin uyku yani sedasyon altında kalmaktadır.

Koroner Balon Anjiyoplasti Ne Kadar Sürer?

Koroner balon anjiyoplasti işlemi genelde 1 saat kadar sürmektedir. Ancak tedavi sırasında başvurulan işlemlerin detaylarına göre bu süre bir miktar artış gösterebilmektedir. Doktorunuz tedavi öncesinde size özel bir anjiyoplasti planlaması yapacaktır. Daha sonra ise sizi balon anjiyoplasti tedavisinin tahmini süresi hakkında bilgilendirecektir.

Koroner Balon Anjiyoplasti Nasıl Yapılır?

Koroner balon anjiyoplasti, daha önce de belirttiğimiz gibi lokal anestezi altında, ağrısız bir şekilde yapılır. Bu işlem sırasında ilk olarak kasık bölgesindeki damarlardan, vücut içerisine bir kateter yönlendirilir. Daha sonra ise bu kateter, daralmanın bulundu bölgeye yönlendirilir. Kateterin ucunda yer alan balon yardımı ile bölgedeki daralma ortadan kaldırılır. En son ise bölgeye, yeniden daralma riskinin ortadan kaldırılması için stent yerleştirilir.

Koroner Balon Anjiyoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Koroner balon anjiyoplasti yapılan bireyler, genellikle bir gün hastanede misafir edildikten sonra taburcu edilirler. Bazı durumlarda hastanede bir günden fazla kalmaları da gerekebilir. Hastalara tedavi sonrasında birkaç gün dinlenmeleri tavsiye edilir. Tedaviyi takip eden günlerde, doktor tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Ankara Koroner Balon Anjiyoplasti (Stent Takılması)

Ankara koroner balon anjiyoplasti ve stent takılması uygulaması fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar