Koroner arter hastalığı Ankara, kalbi besleyen ve tıp dilinde koroner arter olarak bilinen damarlardaki daralma durumudur. Kalp, tartışmasız insan vücudundaki en önemli organlardan biridir. Kalbin pompaladığı kan sayesinde, beyin de dahil olmak üzere tüm organlar beslenir ve enerji üretirler. Böylece yaşamsal faaliyetlerine devam etmeleri mümkün olur. Vücuttaki tüm canlı doku ve organlar gibi kalp de yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek ve görevlerini yerine getirmek için beslenmek zorundadır. Koroner damarlar tarafından kalp kaslarına iletilen kan sayesinde, kalp oksijen ve besin maddelerini elde edebilir. Böylece sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilir. Ancak bazı bireylerde, çeşitli etmenler sonucu bahsi geçen koroner damarlarda tıkanıklık meydana gelir. Bu tıkanıklık, kalbin bazı bölgelerinin gerektiği gibi beslenememesine yol açar. Böylece çeşitli şikayetler ve ikincil hastalıklar gelişir. Koroner arter hastalığı, koroner anjiyoplasti ve stent tedavisi ile tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Koroner damar hastalığı nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Koroner damar hastalığında anjiyoplasti ve stent tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Koroner arter hastalığı tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Koroner damar daralması tehlikeli midir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Koroner arter hastalığı, koroner damarlarda meydana gelen daralma sebebiyle ortaya çıkar ve kalp kasının yeterince beslenememesine neden olur. İnsan vücudundaki tüm dokular gibi kalbi meydana getiren kas dokuları da çalışabilmek için beslenmek ve oksijenlenmek zorundadır. Koroner arter hastalığına sahip olan bireylerde, bu dokulara giden kan miktarı azalmıştır. Bu da dokuların yeterince beslenememesine ve görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirememesine neden olmaktadır. Koroner arter hastalığı günümüzde koroner anjiyografiradial anjiyografi veya sanal anjiyo gibi tanılama uygulamaları ile teşhis edilebilir, araştırılabilir.

Koroner Arter Hastalığı Neden Olur?

Koroner arter hastalığı nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

 • İlerleyen yaş
 • Cinsiyet faktörü, erkek olmak
 • Hipertansiyon yani yüksek tansiyon
 • Sigara kullanımı, sigara bağımlılığı
 • Şeker hastalığı, diyabet
 • Aşırı kilolu olmak, obezite

Koroner arter hastalığı nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Koroner arter hastalığı belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı, çarpıntı hissi
 • Göğüs bölgesinde yoğunlaşan ancak boyun ve omuz bölgelerine doğru da yayılabilen ağrı. Bu ağrı genelde dinlenme halindeyken azalır, fiziksel aktivite sırasında artışa geçer
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Terleme
 • Baş dönmesi
 • Bayılma, yani senkop

Koroner arter hastalığı belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Koroner Arter Hastalığı Tedavi Edilir Mi?

Koroner arter hastalığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavi sürecinde genellikle, koroner balon anjiyoplasti ve stent tedavisi olarak bilinen uygulama kullanılmaktadır. Bu uygulama sayesinde kalbi besleyen damarlardaki tıkanmayı sonlandırmak ve bölgenin yeniden daralmasını önlemek mümkün hale gelmektedir. Böylece kalp dokularının gerektiği gibi beslenmesi modern tıbbi imkanlar çerçevesinde güvence altına alınmaktadır.

Koroner Arter Hastalığı Tehlikeli Mi?

Koroner arter hastalığı oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Kalbi besleyen damarlarda meydana gelen daralma, kalp dokularının git gide daha az beslenmesi dolayısıyla da zayıflamasıyla sonuçlanır. Buna bağlı olarak da ciddi sağlık sorunları deneyimlenebilir. Ancak koroner arter hastalığının en tehlikeli sonucu bu değildir. Koroner arter hastalığının ilerleyen evrelerinde kalbi besleyen damarlar aniden ve tamamen tıkanabilir. Buna bağlı olarak da kalp krizi ve ani ölüm gelişebilir. Bu yüzden koroner arter hastalığı ihmal edilmemesi gereken bir kalp hastalığıdır.

Koroner Arter Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Koroner arter hastalığı tedavisinde uygulanan balon anjioplasti ve stent uygulaması genelde 30 dakika ila 2 saat kadar sürebilmektedir. Doktorunuz tedavinin detaylarını planladıktan sonra sizi konu hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Koroner Arter Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Koroner arter hastalığı tedavisi ilaç tedavisi, balon anjiyoplasti ve stent tedavisi ya da  koroner by-pass ameliyatı ile yapılır. Balon anjiyoplasti ve stent tedavisi sırasında hastaya ilk olarak lokal anestezi ve sedasyon uygulanır. Daha sonra ise kasık bölgesindeki damarlardan, kateter yardımıyla kalbe ulaşılır. Burada daralmanın bulunduğu damar, özel bir balon yardımı ile açılır. Daralma giderildikten sonra, bölgenin daha sonra yeniden daralmaması veya tıkanmaması için bölgeye stent adı verilen özel bir araç yerleştirilir. Böylece tedavi başarıyla tamamlanmış olur.

Ankara Koroner Damar Hastalığı Tedavisi

Ankara koroner arter hastalığı tedavisi, koroner arter anjiyografisi ve koroner arter anjiyoplasti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar