Kalp yetmezliği Ankara, kalp dokularının çeşitli nedenlerden dolayı zarar gördüğü, bu yüzden de görevini gerektiği gibi yerine getiremediği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalp kaslardan, özel sinir ağlarından, damarlardan ve odacıklardan oluşan gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu yapı ilerleyen yaş, romatizmal hastalıklar, doğumsal durumlar ve benzer etmenler sebebiyle zaman içerisinde bozulabilir. Kalp kasında kalınlaşma gibi ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu gibi sorunlar da kalbin görevini gerektiği gibi yerine getirememesine neden olur. Kalp yetmezliği olarak bilinen bu durum, bireyin hayatını tehdit eden, oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden erkenden tedavisine başlanmalı, tedavi süreci hasta tarafından kesinlikle ihmal edilmemelidir. Yazımızın devamında ‘’Kalp yetmezliği tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Kalp yetmezliği ölümcül mü?’’, ‘’Kalp yetmezliği tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Kalp yetmezliği belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kalp yetmezliği tedavisi ve benzer kalp hastalıkları tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği, zarar gören ve değişime uğrayan kalp dokularının, kalbin kan pompalama görevini ideal bir şekilde yerine getirememesiyle karakterize olan bir kalp hastalığıdır. Kalp yetmezliği ilerleyici bir hastalıktır ve gerektiği gibi tedavi edilmediği takdirde son derece tehlikeli bir boyuta ulaşabilir. Kalp yetmezliği, aynı zamanda kalp büyümesi gibi hastalıkların da birincil nedenleri arasında yer almaktadır. Kalp yetmezliğine sahip olan bireylerde, gerektiği gibi kan pompalayamayan kalp sebebiyle vücudun diğer dokuları ideal bir şekilde beslenemez. Buna bağlı olarak dokular zamanla zarar görür ancak kendilerini yenileyemezler.

Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Kalp yetmezliği nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Kalp krizi gibi kalp kasına ciddi hasar veren durumlar.
  • Hipertansiyon yani yüksek tansiyon.
  • Kalp kapak hastalıkları.
  • Doğumsal kalp kası hastalıkları.

Kalp yetmezliği bu gibi etmenler sonucu gelişebilir. Aynı şekilde sigara ve alkol kullanımı da yol açtığı rahatsızlıklar sebebiyle kalp yetmezliği riskini arttırabilir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliği belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Ayak ve ayak bileği civarında şişme, ödem oluşumu.
  • Nefes darlığı.
  • Fiziksel aktivite sırasında çabuk yorulmak ve nefes nefese kalmak.
  • Uykuya daldıktan sonra nefes darlığı yaşamak, bu durum özellikle de sırt üstü yatıyorken gelişir.
  • Aşırı yorgunluk ve bitkinlik.

Kalp yetmezliği belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Kalp yetmezliği belirtilerinin şiddeti, kişinin genel sağlık durumuna ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Kalp Yetmezliği Tehlikeli Mi?

Kalp yetmezliği, özellikle de erken evrelerinde belirti vermeden seyredebilen bir kalp hastalığıdır. Bu yüzden tedavinin görece daha etkili olduğu evrelerde hastalık teşhis edilmeden ilerlemeye devam eder. En nihayetinde ise ölümcül bir hal alabilir. Bu yüzden kalp yetersizliği riski taşıyan bireylerin belli aralıklarla bir kardiyolog ile görüşmelerinde yarar vardır. Kalp yetmezliği için risk faktörleri arasında; koroner arter hastalığı olmak, hipertansiyon hastası olmak, kalp kapaklarını ilgilendiren bir hastalığa sahip olmak, genetik yatkınlık, alkol bağımlısı olmak, atriyal fibrilasyon gibi ritim bozukluklarına sahip olmak yer almaktadır. Aynı şekilde daha önce kalp krizi geçirmiş olmak ve kalbi etkileyen bazı enfeksiyonlar atlatmış olmak da kalp yetmezliği için risk oluşturabilmektedir.

Kalp Yetmezliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kalp yetmezliği, daha önce de bahsettiğimiz gibi kalbin vücuda yeterince kan pompalamasını zorlaştırır. Bu da kalbin, doğan kan pompalama ihtiyacını karşılayabilmek için büyümesiyle sonuçlanır. En nihayetinde ise bu duruma kişinin sağlığını tehdit eden ritim bozuklukları eşlik etmeye başlar. Kalp yetmezliği gerektiği gibi ve zamanında tedavi edilmediği takdirde hem erkek hastalar hem de kadın hastalar için ölüm riski oluşturmaktadır.

Kalp Yetmezliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kalp yetmezliği kronik bir hastalıktır. Yani tek defalık bir tedavi ile ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bu yüzden kalp yetmezliği sorununa sahip olan bireyler ömürleri boyunca kalp yetmezliği tedavisi görürler. Böylece kalp yetmezliğine bağlı deneyimlenen şikayetler ortadan kaldırılabilir, kalp yetmezliğinin ileride oluşturabileceği tehlikeler önlenebilir.

Kalp Yetmezliği Tedavisi Nasıl Olur?

Kalp yetmezliği tedavisi genellikle birbirlerine eşlik eden üç farklı uygulama ile yapılır. Bu uygulamalardan ilki bazı yaşam tarzı değişiklikleridir. Hastalar düzenli olarak spor yapmalı, sağlıklı beslenmeli ve zararlı alışkanlıklarını bırakmalıdırlar. Bir diğer tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir.  Kalp yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan ritim bozuklukları ve şikayetler, bu ilaçlar yardımı ile kontrol altına alınabilir. Üçüncü tedavi uygulaması ise kalp pili tedavisidir. Kalp yetmezliği tedavisinde, kalbi güçlendirmek ve kalp ritmini düzenlemek için elektroşok özelliği olan piller ya da uygun olan vakalarda 3 Kablolu Kalp Pilleri tercih edilebilmektedir.

Ankara Kalp Yetmezliği Tedavisi Fiyatları 2024

Ankara kalp yetmezliği tedavisi ve kalp yetersizliği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar