Kalp kapak hastalıkları, kalp kapaklarında meydana gelen daralma veya kaçak şeklinde kapakların gerektiği gibi çalışamaması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Kalbin belli bölgelerinde akciğerden gelen oksijen bakımından zengin kan, diğer bölgelerinde ise vücuttan gelen karbondioksit bakımından zengin kan bulunur. Bunlar birbirlerine karışmadan dolaşım sistemi içerisinde hareket ederler. Karbondioksit bakımından zengin olan kan akciğerlerde temizlenir, kalbe ulaşır ve kalpten de damarlar yolu ile dokulara iletilir. Bu önemli faaliyetin ideal bir şekilde gerçekleşmesinde kalp kapaklarının çok önemli bir görevi vardır. Eğer kalp kapaklarında doğuştan veya gelişimsel bir rahatsızlık ortaya çıkarsa kan dolaşımını ilgilendiren ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden kalp kapak hastalıkları, tedavisi ihmal edilmemesi gereken hastalıklardır. Yazımızın devamında ‘’Kalp kapak hastalıkları neden olur?’’, ‘’Kalp kapak hastalıkları belirtileri nelerdir?’’, ‘’Kalp kapak hastalıkları tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Kalp kapak hastalıklarının tedavisi nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kalp kapak hastalıkları ve benzer kalp hastalıkları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Kalp Kapak Hastalıkları Nelerdir?

Kalp kapak hastalıkları, kalp kapaklarının gerektiği gibi çalışamaması sonucu ortaya çıkan ve kan dolaşımı açısından sorunlara yol açan ciddi hastalıklardır. Ortaya çıktığı andan itibaren yavaş seyreden bu hastalıklar, ilerleyen dönemlerde, gerektiği gibi tedavi edilmedikleri takdirde çeşitli ikincil sağlık sorunlarına yol açabilirler. Bu sağlık sorunları arasında ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, kalp büyümesi ve inme yer almaktadır. Hatta ilerleyen dönemlerde ani ölüm gibi son derece tehlikeli durumlarda görülebilmektedir. Bu yüzden kalp kapak hastalıkları, tedavileri aksatılmaması gereken rahatsızlıklardır.

Kalp Kapak Hastalıkları Neden Olur?

Kalp kapak hastalıkları nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Çocukluk çağında geçirilmiş ateşli romatizma
 • Kalp kası hastalıkları.
 • İlerleyen yaşa bağlı ortaya çıkan doku yıpranması.
 • Kalbin çeşitli bölgelerinde meydana gelen enfeksiyonlar.
 • Genetik etmenler.

Kalp kapak hastalıkları bahsi geçen nedenlerden ortaya çıkabilir.

Kalp Kapak Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Kalp kapak hastalıkları belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Çabuk yorulma.
 • Nefes darlığı.
 • Kalp çarpıntısı, çarpıntı hissi.
 • Dudaklarda morarma.
 • Ellerde morarma.
 • Bacaklarda ve ayaklarda şişlik, ödem oluşumu.
 • Pıhtılaşma sonucu damar tıkanıklığı, emboli.
 • Felç geçirmek.
 • Ritim bozuklukları.

Kalp kapak hastalıkları belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Kalp Kapak Hastalıkları Tehlikeli Mi?

Kalp kapak hastalıkları, kan dolaşımının gerektiği gibi gerçekleşmesini engelleyebilir ve buna bağlı olarak kalp dokularında farklı değişimler meydana gelebilir. Kalp yetmezliği ve kalp büyümesi gibi sorunlar, kalp kapak hastalıkları sonucu ortaya çıkabilirler. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi ritim bozuklukları da bu hastalıklara eşlik edebilir ve ani ölüm gibi tehlikeli durumlar meydana gelebilir.

Kalp Kapak Hastalıkları Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kalp kapak hastalıkları, bireyin günlük yaşamını zorlaştıran pek çok şikayete sebep olurlar. Bu şikayetler arasında nefes darlığı, göğüs ağrısı ve çabuk yorulma gibi belirtiler yer alır. Tedavi edilmeyen kalp kapak hastalıkları sebebiyle birey, bu belirtileri deneyimlemeye devam eder. Üstelik, kalp kapak hastalıkları sebebiyle ortaya çıkan ikincil hastalıkların belirtileri ve tehlikeleri de bahsi geçen tabloya eşlik edebilir. Bu yüzden kalp kapak hastalıklarının tedavisi aksatılmamalıdır.

Kalp Kapak Hastalıkları Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kalp kapak hastalıklarının tedavisinde, yaygın olarak kullanılan üç yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki olan balon valvüloplasti tedavisi yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise TAVİ tedavisidir. TAVİ tedavisi ise genellikle 2 saatten az süren bir uygulamadır. Kalp kapak hastalıklarının tedavisinde kullanılan diğer yöntem ise Mitraclip tedavisidir ve genelde 1 ila 3 saat kadar sürebilmektedir.

Kalp Kapak Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, kalp kapak hastalıklarını tedavi etmek için, damar içerisinden gerçekleştirilen üç modern bulunmaktadır, bu tedaviler:

Balon Valvüloplasti Tedavisi:

Balon valvüloplasti tedavisi, kapaklarda var olan daralmaları gidermek için yapılır. Lokal anestezi ve sedasyon ile, damar içerisinden yapılan girişimsel bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında kasık bölgesindeki damarlardan kalbe ulaşılır. Daha sonra ise kateterin ucunda bulunan özel bir balon yardımı ile kalp kapağındaki daralma giderilir. Böylece kalp kapak darlığı giderilmiş olur.

Mitraclip Tedavisi:

Mitraclip tedavisi mitral kapak yetmezliği’ ni ameliyatsız bir biçimde tedvai etmek için yapılır.  Hasta lokal anestezi ve sedasyon altına alınır. Daha sonra ise kasık bölgesindeki damarlardan, kateter ile mitral kapağa ulaşılır. Kapak, mandalı andıran mitraclip cihazı ile sabitlenir ve tedavi tamamlanmış olur.

TAVİ Tedavisi:

TAVİ tedavisi de ciddi aort kapak darlığı hastalığın tedavi etmek için yapılan ameliyatsız kapak değiştirme işlemidir. Bu tedavinin ilk aşamasında hastalara lokal anestezi ve sedasyon uygulanmaktadır. Daha sonra ise kateter ile kasık damarlarından kalbe ulaşılmaktadır. Bu kateterin ucunda özel bir balon ve yapay bir kapak yer alır. Balon yardımı ile kalp kapağı genişletilir, daha sonra ise yapay kalp kapağı bölgeye yerleştirilir. Böylece aort kapağının yeniden işlevsel bir yapı kazanması sağlanır.

Ankara Kalp Kapak Hastalıkları Tedavisi

Ankara kalp kapak hastalıkları tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar