Mitraclip Ankara, göğüs bölgesine herhangi bir kesi uygulanmadan, mitral kapak yetmezliğini tedavi etmek için kullanılan, gelişmiş bir uygulamadır. Kalp, birbirinden farklı görevleri olan pek çok bölgeden ve özel dokudan meydana gelir. Mesela kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında mitral kapak olarak bilinen bir doku vardır. Bu doku, akciğerlerde temizlenmiş ve oksijenlenmiş olan kanın sol karıncığa geçmesini sağlamakla görevlidir. Böylece dolaşımı düzenlemekte ve kalbin, görevini ideal bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır. Mitral kapak yetmezliği gibi kalp hastalıkları sırasında, mitral kapak gerektiği gibi tamamen kapanamaz. Bu nedenle de sol karıncığa doğru geçen kan geriye kaçar. Yani dolaşıma katılması gereken kan ideal kabul edilen yönde ilerleyemez. Mitraclip olarak bilinen uygulama, bu sorunu ortadan kaldırmak ve mitral kapağı tamir etmek için kullanılır. Böylece hastanın mitral kapak yetmezliğine bağlı deneyimlediği sorunlar ortadan kaldırılır. Yazımızın devamında ‘’Mitraclip neden yapılır?’’, ‘’Mitraclip nasıl yapılır?’’, ‘’Mitral kapak yetmezliği belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Ameliyatsız mitral kapak tamiri nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara mitraclip uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız kalp kapağı tedavisi, Mitraclip olarak da bilinen ve göğüs bölgesine kesi uygulanmadan yapılan gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Bu tedavi sayesinde mitral kapak tamir edilir ve yeniden ideal bir şekilde çalışması sağlanır.

Mitraclip Nedir?

Mitraclip, mitral kapağın gerektiği gibi kapanamaması ile karakterize olan mitral kapak yetmezliğini ve bu hastalığa bağlı deneyimlenen şikayetleri ortadan kaldırmak için yapılan tedavidir. Bu tedavi halk arasında ameliyatsız kalp kapağı tedavisi olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni, mitraclip tedavisi sırasında tüm işlemlerin damar içerisinden, göğüs bölgesine cerrahi kesi yapılmadan gerçekleştirilmesidir. Mitraclip tedavisi sayesinde mitral kapak yetmezliği başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve hastalar bu tedavinin ardından, açık ameliyatlara kıyasla çok daha hızlı bir şekilde sağlıklarına kavuşabilirler.

Mitraclip Neden Yapılır?

Mitraclip şu gibi amaçlarla yapılabilir:

 • Mitral kapak yetmezliğini ortadan kaldırmak.
 • Mitral kapağın yeniden işlevsel bir şekilde çalışmasını sağlamak.
 • Mitral kapak yetmezliğine bağlı ortaya çıkan şikayetleri gidermek.
 • Kan dolaşımının ideal ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak.

Mitraclip bahsi geçen nedenlerden yapılabilir.

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir?

Mitral kapak yetmezliği, mitral kapağın görevini gerektiği gibi yerine getirememesi ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sırasında, mitral kapaktan geçen kan, kapağın tam olarak kapanmaması nedeniyle ilerlemek yerine geriye doğru akar. Bu da beraberinde pek çok sağlık sorununa neden olur.

Mitral Kapak Yetmezliği Neden Olur?

Mitral kapak yetmezliği nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Sigara ve tütün ürünü kullanımı.
 • Aşırı stres.
 • Kaygı.
 • Yorgunluk.
 • Romatizmal kalp hastalıkları.

Mitral kapak yetmezliği nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Mitral Kapak Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Mitral kapak yetmezliği belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Kalp çarpıntısı.
 • Ritim bozukluğu, düzenli olmayan bir kalp ritmi (aritmi).
 • Özellikle de uzanıyorken şiddetlenen nefes darlığı şikayeti.
 • Hızlı hızlı nefes almak.
 • Çabuk yorulmak.
 • Öksürük.
 • Göğüs ağrısı.
 • El ve ayak bölgelerinde sıvı birikimi, şişlik veya ödem.

Mitral kapak yetmezliği belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tedavisi

Ameliyatsız mitral kapak yetmezliği tedavisi Mitraclip olarak bilinen modern tedavi yöntemi ile yapılır. Bu tedavi sayesinde mitral kapağın, görevlerini yeniden eskisi gibi ideal bir şekilde gerçekleştirmesi sağlanabilir.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Tamiri Ne Kadar Sürer?

Ameliyatsız kalp kapağı tamiri olarak da bilinen mitraclip yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanır. Bu süre kişiden kişiye değişebilir. Doktorunuz, sahip olduğunuz rahatsızlığın ilerleme durumu gibi faktörleri değerlendirecek ve mitraclip tedavisinin tahmini süresi gibi konular hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız kalp kapağı tedavisi, hastaya sedasyon ve lokal anestezi uygulanması ile başlar. Daha sonra ise hastanın kasık bölgesindeki damarlardan, özel bir katater (ince bir boru) yardımı ile mitral kapağa ulaşılır. Bu kateterin ucunda mitraclip cihazı yer alır. Mitraclip cihazı mitral kapak bölgesine yerleştirilir ve gerekli düzenlemeler yapılır. Böylece ameliyatsız kalp kapağı tedavisi başarıyla tamamlanmış olur.

Ankara Mitraclip Fiyatları

Ameliyatsız mitral kapak yetmezliği tedavisi ve Mitraclip Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar