Kalp deliği tedavisi Ankara, doğumsal bir hastalık olan ve pek çok türü bulunan kalp deliklerinin tedavi edilmesi için gerçekleştirilen uygulamalardır. Bu uygulamalar ASD-VSD-PFO Kapama olarak da bilinirler. Kalp hastalıkları, yalnızca yetişkin bireyleri etkileyen rahatsızlıklar değildir. Çocuklarda da gelişimsel veya doğumsal temelli bazı kalp hastalıkları görülebilir. Kalp delikleri de bu hastalıklardan biri ve görece en çok bilinenidir. Kalp deliklerine sahip olan çocuklarda, kalp odacıklarını birbirinden ayıran kalp duvarları arasında açıklıklar bulunur. Bu açıklıklar kan dolaşımının gerektiği gibi gerçekleşmesini zorlaştırabilirler. Kalp delikleri göğüs ağrısı, nefes nefese kalma ve çabuk yorulma gibi şikayetlere neden olabilmektedir. ASD-VSD-PFO kapama tedavileri ile bahsi geçen şikayetleri ortadan kaldırmak, bireyin kalp sağlığını modern tıbbın sunduğu imkanlar dahilinde güvenceye almak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Kalp deliği tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’ASD kapama tedavisi nasıl olur?’’, ‘’VSD kapama tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’PFO kapama tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kalp delikleri tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Kalp Deliği Nedir?

Kalp deliği, kalbi odalara ayıran kalp duvarları üzerinde meydana gelen açıklıktır. Kalp deliklerinin pek çok türü vardır. Bunlar arasında ventriküler septal defekt yani VSD, atriyal septal defekt yani ASD, patent duktus arteriozus yani PDA ve patent foramen ovale yani PFO yer alır. Kalp delikleri, meydana geldikleri bölgeye göre farklı şikayetlere neden olabilirler. Ancak bu şikayetler arasında en yaygın olanları nefes darlığı, göğüs ağrısı ve çabuk yorulmadır. Kalp deliği tedavisi kapsamında gerçekleştirilen VSD-ASD-PFO kapama gibi modern uygulamalar sayesinde bu gibi şikayetleri ortadan kaldırmak mümkündür.

Kalp Delikliği Neden Olur?

Kalp delikliği nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Gebelik sırasında, annede ortaya çıkan gebelik şekeri.
 • Gebelik öncesinde sahip olunan şeker hastalığı.
 • Gebelik döneminde ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları.
 • Gebelik sürecinde sigara kullanmak.
 • Gebelikte kullanılan bazı ilaçlar.
 • Gebelik döneminde uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı.

Bahsi geçen etmenler, bebeğin kalp deliği hastalığı ile doğmasına neden olabilir.

Kalp Deliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp deliği genelde erişkin yaşta ortaya çıkar, bu yüzden belirtiler yetişkinlik döneminde görülür. Ancak bazı durumlarda bebeklerde de kalp deliği belirtileri görülebilir. Kalp deliği belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kalp çarpıntısı, çarpıntı hissi.
 • Aşırı terleme.
 • Çabuk yorulma.
 • Göğüs ağrısı.
 • Nefes darlığı.
 • Morarma
 • Baş dönmesi ve bayılma.

Kalp deliği belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Kalp Deliği Çeşitleri Nelerdir?

Kalp deliği çeşitleri arasında şunlar yer alır:

 • Kalp karıncıkları arasında meydana gelen VSD.
 • Kalp kulakçıkları arasında meydana gelen ASD.
 • Kulakçıklar ve karıncıklar arasında bulunan delikler AVSD.
 • Aort ve akciğer atardamarı arasında bulunan açıklıklar PDA.
 • Anne karnındayken kulakçıklar arasında bulunan ama sonradan kapanmayan açıklık PFO.

Kalp deliği tipleri bu şekilde sıralanabilir.

ASD-VSD-PFO Kapama Nedir?

ASD-VSD-PFO kapama, kalp deliklerinin açık kalp ameliyatı gibi büyük kapsamlı operasyonlara gerek kalmadan kapatılması amacıyla gerçekleştirilen, modern bir uygulamadır. Bu uygulama kasık damarı yoluyla gerçekleştirilir. Yani ASD-VSD-PFO kapama işlemi sırasında göğüs bölgesine kesi uygulanmak zorunda kalınmaz.

ASD-VSD-PFO Kapama Neden Yapılır?

ASD-VSD-PFO kapama işlemleri şu gibi amaçlarla yapılabilir:

 • Kalp deliklerini, genel anestezi gibi ağır uygulamalar gerektiren, açık bir ameliyata gerek kalmadan kapatmak.
 • Kan dolaşımının ideal bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak.
 • Kalp delikleri nedeniyle deneyimlenen şikayetleri ortadan kaldırmak.

ASD-VSD-PFO kapama bahsi geçen amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

Kalp Delikliği Nasıl Kapanır?

Kalp delikleri kendi kendine kapanmazlar, mutlaka tıbbi tedavi gerektirirler. Bu tedaviler arasında açık kalp ameliyatı ve damar içi aygıtlarla gerçekleştirilen ASD-VSD-PFO kapama gibi modern tedavi uygulamaları yer almaktadır.

Kalp Deliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen kalp delikleri, başta kalp yetmezliği ve  pıhtı oluşumu olmak üzere pek çok olumsuz duruma neden olabilir. Oluşan pıhtılar kalp, akciğer ve beyin gibi hayati organların dolaşımını zorlaştırabilir, felçlik gibi tehlikeli durumların meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden kalp deliği tedavisi ihmal edilmemelidir.

ASD-VSD-PFO Kapama Nasıl Yapılır?

ASD-VSD-PFO kapama, lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştirilen, gelişmiş bir uygulamadır. Hastalar bu uygulama sırasında derin uyku altındadırlar ve ağrı hissi duymazlar. ASD-VSD-PFO kapama işleminin ilk aşamasında, kasıklardaki damarlardan kalp bölgesine özel bir kateter iletilir. Bu kateterin içerisinde yer alan diskler yardımı ile kalp delikleri kapatılır. Böylece kalp delikleri başarılı bir şekilde tedavi edilmiş olur.

Ankara Kalp Deliği Tedavisi

Ankara ASD-VSD-PFO kapama ve kalp deliği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar