Elektrofizyolojik çalışma Ankara, kalp ritim bozukluklarının teşhis edilmesi ve araştırılması amacıyla gerçekleştirilen, gelişmiş bir uygulamadır. Kalp ritim bozuklukları, türlerine göre kalbin farklı bölgelerinden kaynaklanabilirler. Doğru ve kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmeleri için tam olarak hangi bölgeden kaynaklandıkları tespit edilmelidir. Böylece ablasyon gibi tedaviler ile, ömür boyu ilaç kullanımına gerek kalmadan tek defada tedavi edilebilirler. Elektrofizyolojik çalışma veya EPS olarak bilinen uygulama sayesinde kalbin elektriksel faaliyeti incelenebilir. Böylece ritim bozukluklarının, tam olarak kalbin hangi bölgesinden meydana geldiği ve neden ortaya çıktığı belirlenebilir. Elektrofizyolojik çalışma genelde ablasyon tedavisi ile birlikte yapılmaktadır. Ancak tek başına yapılması da mümkündür. Her iki durumda da bu uygulama anestezi altında gerçekleştirilir, hastalar elektrofizyolojik çalışma (EPS) sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duymazlar. Yazımızın devamında ‘’Elektrofizyolojik çalışma hangi durumlarda yapılır?’’, ‘’Elektrofizyolojik çalışma riskleri nelerdir?’’, ‘’Elektrofizyolojik çalışma ne kadar sürer?’’ ve ‘’Elektrofizyolojik çalışma nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Ankara elektrofizyolojik çalışma ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Elektrofizyolojik Çalışma Nedir?

Elektrofizyolojik çalışma, kalp ritmini incelemek ve kalp ritmiyle alakalı hastalıkları teşhis etmek amacıyla gerçekleştirilen, girişimsel bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde pek çok kalp ritim bozukluğunu teşhis etmek, hangi bölgeden kaynaklandıklarını ve ne gibi tehlikeler oluşturduklarını değerlendirmek mümkün olur. Elektrofizyolojik çalışma sayesinde bradikardi veya taşikardi ile karakterize olan ritim bozuklukları tespit edilebilir. EPS olarak da bilinen elektrofizyolojik çalışma, ablasyon tedavisi ile birlikte veya tek başına yapılabilmektedir. Anestezi altında gerçekleştirildiği için hastalar elektrofizyolojik çalışma sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duymamaktadırlar.

Elektrofizyolojik Çalışma Neden Yapılır?

Elektrofizyolojik çalışma şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Elektrofizyolojik çalışma sayesinde ventriküler taşikardi, atriyal fibrilasyon, atriyal taşikardi gibi kalbin normalden daha hızlı atmasıyla karakterize olan ritim bozuklukları incelenebilir.
  • Elektrofizyolojik çalışma sayesinde atrioventriküler bloklar ve sinüs düğümü blokları gibi kalbin normalden daha yavaş atmasıyla karakterize olan kalp hastalıkları araştırılabilir.

Elektrofizyolojik çalışma genel olarak bu amaçlar doğrultusunda yapılır. Böylece ablasyon veya ilaç tedavisi öncesinde, bireyin sahip olduğu ritim bozukluğu detaylı olarak değerlendirilmiş olur.

Elektrofizyolojik Çalışma Riskli Mi?

Tüm cerrahi girişimlerin olduğu gibi elektrofizyolojik çalışmanın da bazı riskleri vardır. Bu riskler arasında uygulama sonrası enfeksiyon, kasık bölgesinde kanama ve hedef bölgede doku hasarı gibi durumlar yer alır. Ancak bahsi geçen riskler son derece düşüktür ve elektrofizyolojik çalışmayı gerektiren kalp hastalığının yanında, hasta için çok daha az bir tehlike oluştururlar.

Elektrofizyolojik Çalışma Ne Kadar Sürer?

Elektrofizyolojik çalışma genel olarak iki şekilde yapılır. Elektrofizyolojik çalışmanın tek başına yapıldığı durumlarda, uygulama yaklaşık 45 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Ablasyon tedavisi ile birlikte yapıldığı durumlarda ise 2 saat kadar sürebilir. Bu süreler, hastanın sahip olduğu ritim bozukluğunun türüne, ablasyon tedavisi sırasında kullanılan tekniğe ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorunuz elektrofizyolojik çalışmanın tahmini süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

Elektrofizyolojik Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Elektrofizyolojik çalışmanın avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Elektrofizyolojik çalışma, EKG ve holter gibi görece daha düşük kapasiteli tanılama uygulamalarına kıyasla daha detaylı bir inceleme fırsatı sunar.
  • Ritim bozukluklarının etkili bir şekilde araştırılmasını sağlar.
  • Ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.
  • Ablasyon tedavisi ile birlikte yapılabilir.

Elektrofizyolojik çalışmanın avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Elektrofizyolojik Çalışma Nasıl Yapılır?

Elektrofizyolojik çalışma, hastanın sağlık durumuna uygun bir anestezi yöntemiyle yapılır. Genellikle lokal anestezi tercih edilir. Bu uygulamalar sayesinde hastanın EPS sırasında ağrı hissetmesi önlenmiş olur. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra kasık bölgesinde yer alan damarlardan, kalbe 2 ila 4 adet, oldukça ince (2 mm) elektrotlar yönlendirilir. Bu elektrotlar, kalpte oluşan elektriksel sinyalleri toplar ve bilgisayara yönlendirirler. Böylece kalbin elektriksel sistemi incelenir ve değerlendirilir. Bazı bireylerde, bu incelemenin hemen ardından, henüz anestezi işlemi devam ediyorken ablasyon tedavisi de gerçekleştirilebilir. Bu uygulama hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Ablasyon isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar