Atriyal fibrilasyon tedavisi Ankara, kalbin düzensiz ve normalden hızlı atmasına neden olan atriyal fibrilasyon isimli ritim bozukluğunu tedavi etmek için gerçekleştirilen uygulamalardır. Kalp, özel bir uyarı ve ileti sistemine sahiptir. Bu sistem kapsamında, kalbin belli bölgelerinde elektriksel uyarılar oluşur. Oluşan uyarılar, kalbin ilgili bölgelerine gönderilir. Bu uyarıları alan bölgeler kasılır ve gevşerler. Böylece kalp atımları meydana gelir ve kalp, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Ancak bazı bireylerde kalp ritmi beklendiği gibi düzenli değildir. Atriyal fibrilasyonda olduğu gibi düzensiz ve ideal kabul edilenden daha hızlı bir kalp ritmi görülebilir. Atriyal fibrilasyon, son derece tehlikeli bir ritim bozukluğudur. Uzun vadede kalp içerisinde pıhtı oluşumuna neden olabilir ve bireyin hayatını tehdit edebilir. Bu yüzden atriyal fibrilasyon gibi ritim bozuklukları ihmal edilmemelidir. Yazımızın devamında ‘’Atriyal fibrilasyon tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Atriyal fibrilasyon tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Atriyal fibrilasyon pıhtı yapar mı?’’ ve ‘’Atriyal fibrilasyon belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara atriyal fibrilasyon tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Atriyal Fibrilasyon Nedir?

Atriyal fibrilasyon, atrium olarak bilinen kalbin üst odacıklarının düzensiz ve normalden hızlı bir şekilde kasılmasıyla ortaya çıkan ritim bozukluğudur. Atriyal fibrilasyon sebebiyle kalp ritmi bozulur ve kalp düzgün bir şekilde kan pompalamakta zorlanır. Bu da uzun vadede pıhtı oluşumuna, inmelere ve kalp yetmezliği gibi hastalıklara neden olabilir. Atriyal fibrilasyon günümüzde ritim düzenleyici ilaçlar, Ablasyon tedavisi ve Kardiyoversiyon tedavisi gibi uygulamalarla tedavi edilebilmektedir. Atriyal fibrilasyon tedavisinde kullanılacak olan yöntem, hastanın yaşına, hastalığın şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Atriyal Fibrilasyon Neden Olur?

Atriyal fibrilasyon pek çok nedenden kaynaklanabilir, bu nedenler arasında şunlar yer alır:

 • Yüksek tansiyon, hipertansiyon.
 • Kalp kapak hastalıkları
 • Hipertiroidi.
 • Alkol tüketimi.
 • Obezite.
 • İlerleyen yaş.
 • Bazı ilaçların düzenli olarak kullanımı.
 • Koroner arter hastalığı.
 • Kalp yetmezliği.
 • Kalp kası kalınlaşması.
 • Doğumsal kalp hastalıkları.
 • Kalp zarında iltihaplanma.

Atriyal fibrilasyon nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Atriyal Fibrilasyon Belirtileri Nelerdir?

Atriyal fibrilasyon belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Yorgunluk ve bitkinlik hissi.
 • Nefes darlığı.
 • Kalp çarpıntısı.
 • Kalp atışının hızlı ve düzensiz olması.
 • Kaygı hissi.
 • Halsizlik hissi.
 • Göğüs bölgesinde basınç ve ağrı hissi.
 • Fiziksel aktivite sırasında zorlanmak.

Atriyal fibrilasyon belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Atriyal Fibrilasyon Tehlikeli Mi?

Atriyal fibrilasyon son derece tehlikeli olabilen bir hastalıktır. Bu hastalık sebebiyle bireyler, yaşam kalitelerinin git gide düştüğünü hissederler. Günlük yaşamları sırasında sürekli yorgun olduklarını, kaygı hissi duyduklarını ve fiziksel aktiviteler sırasında zorluk çektiklerini fark edebilirler. Bununla birlikte atriyal fibrilasyonu tehlikeli yapan en önemli nokta, bu ritim bozukluğunun zaman içerisinde pıhtı oluşumuna neden olabilmesidir. Bu da inmelere yol açabilmektedir. Ayrıca kalp yetmezliğine de neden olabilmektedir. Bu yüzden atriyal fibrilasyon tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır.

Atriyal Fibrilasyon Tedavisi Var Mı?

Atriyal fibrilasyon kontrol altına alınması ve tamamen tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır. Atriyal fibrilasyonu kontrol altına almak veya tamamen tedavi etmek için pek çok medikal ve cerrahi işleme başvurmak mümkündür. Atriyal fibrilasyon tedavisi kapsamında gerçekleştirilen medikal uygulamalar arasında ritim düzenleyici ilaç kullanımı ve kardiyoversiyon, sıcak ablasyon, soğuk ablasyon gibi işlemler yer alır. Atriyal fibrilasyonun cerrahi tedavileri arasında ise mitral kapak ameliyatı, ve cerrahi ablasyon gibi uygulamalar yer alır.

Atriyal Fibrilasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Atriyal fibrilasyon tedavisi, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi farklı işlemlerle yapılabilir. Doktor, hastasının genel sağlık durumunu, yaşını ve atriyal fibrilasyonun hasta üzerindeki etkilerini detaylı olarak değerlendirir. Daha sonra ise mümkün olan tedavi seçeneklerini hastası ile paylaşır. Bu seçenekler arasında kardiyoversiyon, ilaç tedavisi ve ablasyon gibi cerrahi olmayan işlemler; ve mitral kapak ameliyatı (mitral kapağa bağlı AFib için) gibi cerrahi işlemler yer alır. Atriyal fibrilasyon ablasyonu, ömür boyu ritim düzenleyici ilaç kullanmak istemeyen hastalar tarafından sıkça tercih edilen, modern bir uygulamadır.

Atriyal Fibrilasyon Ablasyonu Nasıl Yapılır?

Atriyal fibrilasyon ablasyonu, hastanın sağlık durumuna uygun bir anestezi işlemi ile yapılır. Yani operasyon sırasında ağrı hissi duyulmaz. Bu uygulama sırasında, hastanın kasık bölgesindeki damarlardan, kalbin ilgili bölgelerine özel bir kateter gönderilir. Bu kateterden verilen yoğun ısı enerjisi veya soğuk bir gaz yardımı ile, atriyal fibrilasyona yol açan bölge yok edilir. Böylece ömür boyu ilaç kullanımına gerek kalmadan atriyal fibrilasyon tedavi edilmiş olur. Bu tedavi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Ablasyon isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Ankara Atriyal Fibrilasyon Tedavisi

Ankara atriyal fibrilasyon tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar