EVAR – TEVAR Ankara, aort damarı genişlemesini tedavi etmek amacıyla gerçekleştirilen, göğüs bölgesine kesi atılmadan yapılabilen gelişmiş bir tedavi yöntemidir. Aort damarı, insan vücudundaki en büyük atardamardır. Temiz kanın kalpten ayrıldığı bölgede yer alan aorttan her dakikada yaklaşık 5 litre kadar kan geçişi olmaktadır. Bu damarda, ilerleyen yaşa, genetik etmenlere ve ilaç kullanımı gibi durumlara bağlı olarak gelişen değişimler, vücudun tamamını olumsuz etkileyebilmektedir. Mesela aort, zaman içerisinde genişleyip balonlaşabilmektedir. Buna bağlı olarak da aort anevrizması olarak bilinen kalp hastalığı ortaya çıkmaktadır. Aort anevrizması başta göğüs ağrısı ve nefes darlığı olmak üzere pek çok şikayete yol açabilmektedir. EVAR ve TEVAR olarak bilinen yöntemler ise bahsi geçen balonlaşmayı ortadan kaldırma ve aort genişlemesine bağlı deneyimlenen şikayetleri gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Üstelik bu uygulamalar kapalı girişimsel işlemlerle gerçekleştirilmektedir, herhangi bir şekilde göğüs bölgesine cerrahi kesi uygulanmamaktadır. Yazımızın devamında ‘’EVAR tekniği ile aort anevrizması tedavisi nasıl olur?’’, ‘’TEVAR yöntemi ile aort genişlemesi tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Aort anevrizması tedavisi nasıl olur?’’ ve ‘’TEVAR neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara EVAR-TEVAR yöntemi gibi uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Aort Anevrizması Nedir?

Aort anevrizması, insan vücudunun en büyük atardamarı olan aortta meydana gelen bölgesel genişlemelerdir. Aort anevrizması oldukça tehlikeli bir kalp ve damar hastalığıdır. Genellikle 60 yaşından sonra görülmektedir. Aort anevrizması, genişlemeye uğrayan bölgenin yırtılmasıyla sonuçlanabilir. Bu da bireyin hayatını ciddi ölçüde tehlikeye atabilir. Aort anevrizması günümüzde, genişlemenin aortun hangi bölgesinde meydana geldiğine göre EVAR ve TEVAR adı verilen iki modern uygulama ile tedavi edilebilmektedir.

Aort Anevrizması Neden Olur?

Aort anevrizmasının en büyük nedeni ilerleyen yaştır. Bununla birlikte hipertansiyon da yaşlanmayla birlikte aort anevrizmasına yol açabilmektedir. Hipertansiyon, damar sertliği olarak bilinen rahatsızlığa sebep olabilir. Damar sertliği (ateroskleroz) de aort anevrizmasının gelişmesiyle sonuçlanabilir. Bu yüzden risk grubunda olan hastalar rutin kalp muayenelerini aksatmamalı, hipertansiyon ilaçlarını düzenli olarak kullanmalı ve senede en az bir defa bir kardiyolog ile görüşmelidirler.

Aort Anevrizması Belirtileri Nelerdir?

Aort anevrizması belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Göğüs bölgesinde yoğunlaşan ağrı.
  • Şiddetli öksürük.
  • Nefes darlığı.
  • Fiziksel aktivite sırasında soluk soluğa kalmak.
  • Ses kısıklığı.
  • Yutma ve yutkunma problemleri.
  • Karında şişlik.
  • Kollarda ve bacaklarda ağrı.

Aort genişlemesi belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bireyin sahip olduğu diğer kalp ve damar hastalıklarının belirtilerinin de bu şikayetlere eşlik edebileceğini unutmamak gerekir. Bu yüzden kesin teşhis için mutlaka bir kardiyolog ile görüşülmelidir.

EVAR Nedir?

EVAR, karın içerisinde meydana gelen aort anevrizmalarının, kasık bölgesinden yapılan bir işlemle tedavi edilmesi için gerçekleştirilen uygulamadır. Bu uygulama sayesinde göğüs bölgesine herhangi bir kesi uygulamadan, yani açık ameliyata gerek kalmadan aort anevrizmalarını tedavi etmek mümkün olmaktadır.

EVAR Neden Yapılır?

EVAR olarak bilinen tedavi uygulaması, aort anevrizmasını ve aort anevrizmasına bağlı meydana gelen aort yırtılması riskini ortadan kaldırmak için gerçekleştirilir. Böylece aortun, görevini ideal bir şekilde yerine getirmesi sağlanır, yırtılmaya bağlı ortaya çıkabilecek ciddi sağlık riskleri önlenir.

EVAR Nasıl Yapılır?

EVAR uygulaması sedasyon ve lokal anestezi işlemi ile yapılır. Böylece hastalar uygulama sırasında uyku halinde kalırlar ve ağrı hissi duymazlar. EVAR işlemi sırasında, özel bir kateter ile kasık damarlarından aort damarına ulaşılır. Daha sonra ise genişlemenin meydana geldiği bölgeye suni bir damar yerleştirilir. Böylece tedavi başarı ile tamamlanmış olur.

TEVAR Nedir?

TEVAR, göğüs bölgesi içerisinde gerçekleşen aort anevrizmalarını tedavi etmek, aort damarındaki genişlemeye bağlı ortaya çıkabilecek ciddi sağlık risklerini önlemek için yapılır. Bu tedavi açık ameliyatlara kıyasla çok daha küçük kapsamlı ve güvenli bir girişimsel uygulamadır. Dolayısıyla hastalar çok daha çabuk iyileşir ve sağlıklarına kavuşurlar.

TEVAR Neden Yapılır?

TEVAR uygulaması, göğüs bölgesinde meydana gelen aort genişlemesini, damar içerisinden tedavi etmek amacıyla gerçekleştirilir. Bu tedavi sayesinde aort yırtılması ve aort disseksiyonu olarak bilinen ciddi rahatsızlık önlenir.

TEVAR Nasıl Yapılır?

TEVAR yöntemi, EVAR uygulaması ile benzer şekillerde yapılmaktadır. Bu uygulama sırasında da ilk olarak hastaya derin uyku yani sedasyon işlemi ve lokal anestezi uygulanmaktadır. Daha sonra ise kasık damarlarından aorta, özel bir kateter gönderilmektedir. Bu kateterde suni bir damar yer alır. Bahsi geçen damar, genişlemenin bulunduğu bölgeye yerleştirilir ve şemsiyeyi andıracak şekilde açılır. Böylece tedavi başarı ile tamamlanmış olur.

Ankara EVAR – TEVAR

EVAR ve TEVAR yöntemleriyle aort anevrizması tedavisi Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar