Aort anevrizması Ankara, aort damarının bölgesel bir şekilde genişlemesi ile meydana gelen kalp ve damar hastalığıdır. Kalbin kan pompalama görevi, başta kas ve damar dokuları olmak üzere, spesifik görevler üzerine özelleşmiş pek çok dokunun birlikte çalışması ile gerçekleşir. Mesela atardamarlar, akciğerlerden gelen temiz ve oksijen bakımından zengin olan kanı, hücrelerin beslenebilmesi için vücudun ilgili bölgelerine iletirler. Aort isimli atardamarın da görevi budur. İnsan vücudundaki en büyük atardamar olmasıyla bilinen aort, hipertansiyon ve ilerleyen yaş gibi etmenler sebebiyle zaman içerisinde değişime uğrayabilir. Bu değişime bağlı olarak da aort anevrizması yani aort genişlemesi olarak bilinen rahatsızlık meydana gelebilir. Bu rahatsızlık, gerektiği gibi ve zamanında tedavi edilmediği takdirde aort damarında yırtılma meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Aort damar genişlemesi nasıl tedavi edilir?’, ‘’Aort damar genişlemesi neden olur?’’, ‘’Aort anevrizması tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Aort yırtılması tehlikeli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara aort anevrizması tedavisi ve benzer kalp hastalıkları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Aort Anevrizması Nedir?

Aort anevrizması, aort isimli damarın bölgesel olarak genişlemesiyle karakterize olan, ciddi bir kalp ve damar hastalığıdır. Bu hastalık genellikle 60 yaşının üzerindeki bireylerde görülür. Özellikle de hipertansiyon hastalığına sahip olan 60 yaş üzerindeki bireyler aort anevrizması açısından risk altında olabilirler. Bu yüzden rutin kardiyoloji muayenelerini aksatmamaları gerekir. Çünkü tedavi edilmeyen aort anevrizması, balonlaşan ve genişleyen bölgenin yırtılması ile sonuçlanabilir. Bu da bireyin hayatını ciddi ölçüde riske atabilir.

Aort Anevrizması Neden Olur?

Aort anevrizması, damar sertliği; damar sertliği ise genelde hipertansiyon sebebiyle meydana gelir. Özellikle de yaşlı hipertansiyon hastalarında, kanın damarlara uyguladığı yüksek basınç zaman içerisinde damar sertliğine yol açabilir. Bu da en nihayetinde aort anevrizmasına sebebiyet verir. Aort anevrizması bu yüzden genellikle yaşlı bireylerde görülür. Aynı şekilde sigara kullanımı, kolesterol yüksekliği, enfeksiyonlar ve fiziksel travmalar da aort anevrizmasına yol açabilir.

Aort Anevrizması Belirtileri Nelerdir?

Aort anevrizması belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Göğüs bölgesini, karın bölgesini ve sırt bölgesini etkileyen ağrı hissi.
  • Öksürük.
  • Ses kısıklığı.
  • Yutma ve yutkunma sorunları.
  • Nefes darlığı.

Aort anevrizması belirtileri arasında bunlar yer alır. Bahsi geçen belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Aort Anevrizması Tehlikeli Mi?

Aort anevrizması, kalp ve damar hastalıkları arasında en tehlikeli olanlardan biridir. Zamanında ve gerektiği gibi tedavi edilmeyen aort anevrizması, aort yırtılması riski oluşturmaktadır. Aort yırtılması nedeniyle ise son derece ciddi iç kanamalar meydana gelebilmektedir. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi aort, insan vücudundaki en geniş damarlardan biridir ve dakikada litrelerce kan taşımaktadır. Aort damarının yırtılmasıyla meydana gelen iç kanamanın kontrol altına alınması zordur ve bu durum yaygın bir şekilde ölümle sonuçlanmaktadır.

Aort Anevrizması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Aort anevrizması, tedavi edilmediği takdirde damardaki genişleme ve balonlaşma devam eder. Öyle ki belli bir noktada damar duvarı, kan basıncına gerektiği gibi dayanamaz ve basınçtaki ani bir değişim nedeniyle yırtılabilir. Aort anevrizması sebebiyle meydana gelen aort yırtılmaları, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi ölümcül olabilmektedir. Bu yüzden aort anevrizması zamanında ve gerektiği gibi tedavi edilmelidir.

Aort Anevrizması Nasıl Teşhis Edilir?

Aort anevrizmasının teşhis sürecinde yaygın olarak kullanılan birkaç yöntem vardır. Bunlardan ilki röntgen çekimleridir. İkincisi ise ultrason çekimleri olarak bilinir. Kesin tanısı ise ilaçlı bilgisayarlı tomografi ile konulmaktadır.  Bahsi geçen uygulamalar sayesinde aort anevrizmasını tespit etmek mümkündür.

Aort Anevrizması Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Aort anevrizması farklı tedavi uygulamaları ile tedavi edilebilir. EVAR ve TEVAR olarak bilinen girişimsel tedavi uygulamalarının 1 ila 2 saat kadar sürebileceği bilinmektedir. Doktorunuz size özel bir tedavi uygulaması planladıktan sonra aort anevrizmasının ne kadar süreceği hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

Aort Anevrizması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aort anevrizması genel olarak iki farklı uygulama ile tedavi edilir. Bunlardan ilki açık cerrahi tedavilerdir. Göğüs bölgesinden gerçekleştirilen ve görece daha büyük olan bu operasyonlar sayesinde aort anevrizması tedavi edilebilmektedir. Aort anevrizması tedavisinde gerçekleştirilen bir diğer uygulama ise endovasküler yani damar içi tedavilerdir. Bu tedaviler EVAR ve TEVAR isimli yöntemlerle yapılmaktadır. Kasık bölgesinden gerçekleştirilen bu tedaviler, pek çok açıdan açık cerrahilere kıyasla daha avantajlıdırlar. Konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Aort Anevrizması Tedavisi (EVAR-TEVAR) isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar