TAVI Ankara, aort kapağının herhangi bir ameliyata gerek kalmadan değiştirilmesine imkan sağlayan, gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. İnsan vücudundaki en büyük atardamar, Aort olarak bilinen damardır. Kalbin sol tarafından çıkan bu damar, akciğerlerde temizlenmiş olan kanın kalpten çıkıp vücuda pompalandığı bölgede yer almaktadır. Aort son derece önemli bir damardır, bir yetişkinin aort damarından dakikada yaklaşık 5 litre kan geçmektedir. Aort damarında meydana gelen rahatsızlıklar vücudun tamamını olumsuz etkileyebilir. Bu rahatsızlıklar arasında aort kapağı darlığı da yer almaktadır. Aort kapağında meydana gelen daralma sonucu bireyler nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı ve bayılma gibi belirtiler deneyimleyebilir. TAVI olarak bilinen uygulama hem daralan aort kapağını ameliyatsız bir şekilde değiştirmek hem de bahsi geçen belirtileri ortadan kaldırmak için tercih edilir. Yazımızın devamında ‘’TAVI nasıl yapılır?’’, ‘’TAVI ne kadar sürer?’’, ‘’Aort kapak daralması belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Aort daralması neden olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara TAVI uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi (TAVI) Nedir?

TAVI, göğüs bölgesine herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadan yapılan ve aort kapağının değiştirilmesi için kullanılan gelişmiş bir uygulamadır. Bu uygulama anjiyo yöntemi ile, kapalı cerrahi teknikler kullanılarak yapılır. Böylece göğüs bölgesine büyük, riskli ve iyileşmesi zaman alan kesiler atılmak zorunda kalınmaz. Tüm işlemler, kasık bölgesindeki damarlar yolu ile gerçekleştirilir. TAVI işlemi sayesinde aort kapağı hastalıkları tedavi edilebilir, bu hastalıklara bağlı ortaya çıkan şikayetler ve sağlık riskleri giderilebilir. TAVI genellikle, genel anestezi alması riskli olan, ileri yaştaki hastalara uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi Neden Yapılır?

Ameliyatsız kalp kapağı değişimi (TAVI) şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

 • Aort kapağında meydana gelen kireçlenme ve yıpranmaya bağlı problemleri gidermek.
 • Aort darlığını gidermek.
 • Aort darlığına bağlı ortaya çıkan göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetleri ortadan kaldırmak.
 • Aort kapağının işlevsel bir yapı kazanmasını sağlamak.

Ameliyatsız aort kapağı değişimi bu gibi nedenlerden yapılabilir.

Aort Darlığı Nedir?

Aort darlığı, aort kapağında ilerleyen yaşa bağlı gelişen yıpranma ve kireçlenme durumudur. Bu durum aort kapağının çalışma biçimini olumsuz etkileyebilir ve bireyin kan dolaşımı ile ilgili sorunlara yol açabilir. Sol ventrikülle aort damarı arasında bulunan aort kapağı, TAVİ olarak bilinen gelişmiş uygulama ile tedavi edilebilmektedir.

Aort Darlığı Neden Olur?

Aort darlığı nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Romatizmal kalp hastalıkları.
 • Kalp kapağı enfeksiyonları.
 • İlerleyen yaş.
 • Doğumsal etmenler.
 • Damar sertliği.

Aort darlığı bahsi geçen etmenler sonucu meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlığı, ameliyatsız kalp kapağı değişimi ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Aort Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Aort darlığı belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Göğüs ağrısı.
 • Nefes darlığı.
 • Fiziksel aktivite sırasında soluk soluğa kalmak, çabuk yorulmak.
 • Bayılma.
 • Halsizlik.
 • Baş dönmesi.
 • Çarpıntı hissi.

Aort kapak darlığı belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi Riskli Mi?

Ameliyatsız kalp kapağı değişimi yani TAVİ, her girişimsel uygulama gibi bazı riskler barındırır. Bu riskler arasında uygulamaya bağlı enfeksiyon, kasık bölgesinde kanama gibi durumlar vardır. Bahsi geçen riskler, doktor ve hastane seçiminin özenli bir şekilde yapılması ile büyük oranda önlenebilmektedir.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi Ne Kadar Sürer?

Ameliyatsız kalp kapağı değişimi olarak da bilinen TAVİ işlemi yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanmış olur. Ancak bu işlem sırasında, hastanın sahip olduğu rahatsızlığın detaylarına göre farklı uygulama pratiklerine başvurulabilir. Doktorunuz bu tedavinin tamamını size ve sahip olduğunuz rahatsızlığın detaylarına göre planlar. Daha sonra ise sizi TAVİ tedavisinin süresi gibi konular hakkında detaylı olarak bilgilendirir.

TAVİ Nasıl Yapılır?

TAVİ, yani ameliyatsız kalp kapağı değişimi sırasında ilk olarak hasta derin uyku haline alınır, yani hastaya sedasyon uygulanır. Daha sonra ise hastanın kasık bölgesine lokal anestezi iğnesi yapılır. TAVİ tedavisi kapsamında yapılan işlemler, stent takılması işlemiyle büyük benzerlikler içerir. Bu işlemde de kasık bölgesinden özel bir kateter yardımı ile kalbe ulaşılır. Daha sonra ise katlanabilir bir yapıya sahip olan özel bir kapak kalp kapağının yerine yerleştirilir. Gerekli düzenlemeler yapılır ve uygulama başarı ile tamamlanır. Hastalar genelde bu uygulamadan bir gün sonra taburcu edilirler.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi (TAVI) Ankara

Ankara ameliyatsız kalp kapağı değişimi fiyatları ve TAVI fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar