Ablasyon Ankara, kalp ritim bozukluklarının kalıcı bir şekilde tedavi edilmesi ve ritim bozuklukları sebebiyle doğan ömür boyu ilaç kullanım ihtiyacının ortadan kaldırılması amacıyla yapılan tedavidir. Kalbin belli bölgelerinde, kalbin ideal atımını aksatan veya bozan anormal odaklar bulunabilir. Bu odaklar, bulundukları bölgeye ve türlerine göre çeşitli kalp ritim bozukluklarına sebep olabilirler. Ablasyon tedavisi, bahsi geçen odakların yok edilmesi amacıyla kullanılır. Bu odakların, ablasyon tedavisi sırasında yok edilmesiyle birlikte yol açtıkları aritmi (ritim bozukluğu) da tedavi edilmiş olur. Böylece hasta, ritim bozukluğunu kontrol altında tutmak için ömür boyu ilaç kullanmak zorunda kalmaz. Günümüzde ablasyon tedavisi farklı teknikler yardımıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu teknikler arasında en çok tercih edilenleri sıcak ablasyon ve soğuk ablasyondur. Her iki operasyon da anestezi altında ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. ‘’Sıcak ablasyon nasıl yapılır?’’, ‘’Soğuk ablasyon nasıl yapılır?’’, ‘’Ablasyon tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Ablasyon tedavisinin avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara ablasyon tedavisi, sıcak ablasyon ve soğuk ablasyon gibi operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Atila İyisoy ile iletişime geçebilirsiniz.

Ablasyon Nedir?

Ablasyon Ankara, kalp ritim bozukluklarına yol açan anormal odakların ortadan kaldırılması ve kalbin sağlıklı bir ritme kavuşması için yapılan özel bir tedavidir. Ablasyon tedavisi, özellikle de ritim bozuklukları sebebiyle ömür boyu ilaç kullanmak zorunda kalan hastalar için oldukça avantajlıdır. Bu tedavi sayesinde ritim bozukluğuna yol açan anormal odak, tek bir işlemle ortadan kaldırılabilir ve kalbin ideal bir ritimle kasılıp gevşemesi sağlanabilir. Ablasyon tedavisi günümüzde iki farklı teknikle yapılır. Bu teknikler soğuk ablasyon ve sıcak ablasyon olarak bilinirler. Ablasyon tedavisi öncesinde genelde, kalp ritim bozukluklarını incelemek için EPS yani Elektrofizyolojik Çalışma isimli uygulamaya başvurulur.

Ablasyon Neden Yapılır?

Ablasyon tedavisi şu gibi amaçlarla gerçekleştirilebilir:

  • Supraventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, atriyal prematüre atım, atrial taşikardi, atriyal fibrilasyon ve atriyal flatter gibi pek çok ritim bozukluğunu tedavi etmek.
  • Kalpte, anormal ritimlerin oluşmasına neden olan doku odaklarını yok etmek.
  • Kalbin, ilaç kullanımına gerek kalmadan ideal ve sağlıklı bir atım ritmine kavuşmasını sağlamak.

Ablasyon tedavisi bahsi geçen nedenlerle yapılabilmektedir.

Ablasyonun Avantajları Nelerdir?

Ablasyonun avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ritim bozuklukları sebebiyle ortaya çıkan ömür boyu ilaç kullanım ihtiyacını ortadan kaldırmak. Böylece hastanın ritim düzenleyici ilaçlara bağlı deneyimlediği yan etkileri sonlandırmak.
  • Ablasyon tedavisi, uzun vadede diğer ritim bozukluğu tedavilerine kıyasla daha uygun
  • Ablasyon tedavisi sayesinde kalp, ilaç kullanımına gerek kalmadan sağlıklı bir ritme sahip olabilir. Böylece hastalar ilaçlarını unutma endişesi gibi dertlerden kurtulmuş olurlar.
  • Ablasyon tedavisi ağrısız bir şekilde gerçekleşir.
  • Ablasyon tedavisi görece hızlı bir uygulamadır.
  • Ablasyon tedavisi sonrası kısa bir sürede günlük yaşama dönülebilir.

Ablasyon tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Ablasyon Çeşitleri Nelerdir?

Ablasyon tedavisinin, günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilen iki farklı türü vardır, bunlar:

Sıcak Ablasyon Nedir?

Sıcak ablasyon tedavisinde, kalpte ritim bozukluğuna yol açan bölge, yoğun radyofrekans dalgaları ile ısıtılır ve yok edilir. Böylece kalbin elektriksel sinyalleri daha düzenli bir şekilde oluşur ve kalbin ilgili bölgelerine dağılır.

Soğuk Ablasyon Nedir?

Soğuk ablasyon, tıp dilinde kriyoablasyon olarak da bilinen özel bir ablasyon tekniğidir. Bu teknik sırasında, oldukça soğuk olan nitrojen gazı kullanılır. Nitrojen gazı yardımıyla, kalpte ritim bozukluğuna yol açan bölge, -70 dereceye kadar soğutulur. Böylece bu bölge yaşamsal faaliyetlerini yitirir ve kalp yeniden sağlıklı bir ritme kavuşur.

Ablasyon Riskleri Nelerdir?

Ablasyon tedavisinin, diğer tüm cerrahi girişimlerin olduğu gibi bazı riskleri vardır. Bu riskler arasında kasıkta kanama, kasıkta yer alan dokuların ve damarların zedelenmesi ve enfeksiyon gibi durumlar yer alır. Ancak bahsi geçen riskler, ablasyonun ideal koşullarda ve uzman bir kalp cerrahı tarafından gerçekleştirilmesi ile büyük oranda önlenebilir.

Ablasyon Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ablasyon tedavisi 1 ila 4 saat kadar sürebilir. Bu tedavi öncesinde EPS yani elektrofizyolojik çalışma olarak bilinen uygulamaya da başvurulması mümkündür. Bu gibi ek uygulamalar ablasyon tedavisinin süresini etkileyebilir. Doktorunuz, sahip olduğunuz rahatsızlığın türüne ve ablasyon tedavisinde kullanılacak olan tekniğe göre, size özel bir ablasyon tedavisi planlaması yapacaktır. Daha sonra ise sizi ablasyon tedavisinin tahmini süresi hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Ablasyon Nasıl Yapılır?

Ablasyon tedavisi, elektrofizyolojik çalışma ile benzer şekillerde yapılmaktadır. Bu tedavi sırasında ilk olarak hastaya özel bir anestezi işlemi uygulanır. Böylece hastanın ablasyon sırasında ağrı hissi duyması önlenir. Daha sonra ise kasık bölgesinde yer alan damarlar kullanılarak, kalbin ilgili bölgelerine özel bir kateter yönlendirilir. Bu kateter yardımı ile ritim bozukluğuna yol açan anormal odak yakılarak (Sıcak Ablasyon) veya dondurularak (Soğuk Ablasyon) yok edilir. Böylece tedavi başarıyla tamamlanmış olur. Ablasyon tedavisi yaptıran hastalar genelde 1 gece hastanede misafir edilirler. Daha sonra ise taburcu edilir ve evlerine gönderilirler.

İlgili Yazılar